Nezaměstnaní čistí Litvínov od sněhu

Litvínov - Litvínovské chodníky a přechody pro chodce dnes uklízeli nezaměstnaní. Zájem o zaměstnání v rámci veřejné služby ale zatím projevila jen menšina z osmi set lidí, kteří jsou odkázáni na sociální dávky vyplácené městem. Ostatní se této pracovní aktivitě vyhnuli. Radnice přitom nemá příliš nástrojů, jak tyto lidi donutit, aby se veřejně prospěšných prací účastnili.

Hrabla a lopaty jsou připraveny, vzkázala litvínovská radnice nezaměstnaným. Vzhledem k situaci je tak vůbec poprvé požádala o pomoc před víkendem. „My jsme je oslovili s tím, zda mohou pracovat i o víkendech. Přislíbili nám to a skutečně také pracují,“ říká místostarosta Litvínova Martin Klika. „Všichni, co to slíbili, tak přišli,“ potvrzuje Lada Bergová z Městského úřadu Litvínov.   

Víkendový úklid byl dobrovolný, ale někteří vlastně přijít museli, aby splnili měsíční limit dvaceti odpracovaných hodin. Jinak by přišli o tisíc korun, které za práci dostávají jako bonus k sociální dávce. „Moc se mi nechtělo, je zima,“ přiznává nezaměstnaný Lubomír Mašek. „Člověk to musí udělat, aby nepřišel o peníze,“ dodává jeho kolega Václav Malinovský. 

Většina z těch, kteří dnes uklízeli, ale přijít nemusela. „Nás nikdo nevyhnal, my jsme šli sami,“ potvrzuje nezaměstnaná Darina Krupová. „Jsou to lidé, kteří mají svou pracovní povinnost splněnou, a přesto přišli,“ uvádí Martina Vettermannová z litvínovské radnice. 

Podle litvínovské radnice se do práce pravidelně hlásí stále stejní lidé. Většina z osmi set nezaměstnaných, kteří si chodí pro dávky, o koště ani lopatu nestojí. „Sto čtyřicet tři lidí kývlo na veřejnou službu. My máme k dispozici daleko víc pracovních míst, ale není zájem,“ uzavírá Martin Klika. 

Těm nejpracovitějším pro změnu radnice nemůže dát víc, než dává. Litvínovští radní však chtějí prosadit, aby pilní nezaměstnaní mohli odpracovat tolik hodin, kolik chtějí, a dostali za ně řádně zaplaceno.

/*json*/{"map":{"lat":50.598707,"lng":13.612103,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.598707,"lng":13.612103,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/