Firma, která v Pardubicích postavila černou stavbu, je stále bez trestu

Pardubice – Trutnovská firma BAK postavila v Pardubicích jednu z nejznámějších českých černých staveb. Stavební úřad ji ale do dnešního dne nijak nepotrestal, i když je za nelegální stavbu podle zákona odpovědný také její zhotovitel. Investor už přitom trest dostal, ihned se proti němu ale odvolal. Výstavba skladového areálu za 140 milionů korun se loni v létě zastavila. Investor stavby, firma Petra Dědka a Zbyňka Kareše D+D Park z Vrchlabí, nyní shromažďuje nutné podklady, aby nepovolenou stavbu zlegalizoval. Zatím dodatečně získal tři ze čtyř povolení. Na vlastní budovu skladu ho ale stále nemá.

Firma BAK Trutnov stavěla bez územního rozhodnutí i stavebního povolení celé tři měsíce. Stavbu nepřerušila ani tehdy, když její prohřešek vyšel veřejně najevo. Nyní ji proto podle úředníků hrozí pokuta až půl milionu korun. „Stavební úřad pardubického magistrátu vede s firmou BAK správní řízení,“ řekl ČT mluvčí radnice Michal Zitko. Konečný verdikt by měl padnout do měsíce. Černou stavbu navíc řeší i policie, která dostala na firmu BAK trestní oznámení.

Firma se hájí tím, že při zahájení stavby nevěděla, že investor nemá stavební povolení. „Stavebnímu úřadu jsme předložili důkazy, že jsme byli uvedeni v omyl, potom jsme už museli stavět, abychom nebyli poškozeni ze smlouvy,“ uvedl generální ředitel BAK Trutnov Dušan Čížek. Pokud ale stavební úřad určí, že má firma pokutu zaplatit, tak ji podle jeho slov samozřejmě zaplatí.

Společnost D+D začala v lokalitě Semtín stavět na podzim roku 2008. Ještě v červnu loňského roku ale neměla stavební povolení. Nyní stavební práce stojí a firma dostala čas doplnit všechny náležitosti nutné pro dodatečné povolení. Původně vše měla mít do konce roku, zatím jí ale stále některá povolení chybí. Město navíc zjistilo, že firma opět bez stavebního povolení dokončila i silniční výhybnu pro kamiony. Do konce dubna 2010 by měla být dokončena první skladištní hala, celkem by jich mělo na 14 hektarech stát pět. První halu by měla obývat firma DB Schenker, která si u developera zakázku zadala. Stěhovat se měla už letos v září. Po problémech kolem objektu se ale nyní rozhoduje, zda v projektu setrvá.