„Schválnosti“ karlovarských radních

Karlovy Vary - Opoziční zastupitelé v Karlových Varech tvrdí, že důležité materiály do zastupitelstva dostávají na poslední chvíli. A jsou přesvědčení, že to radní dělají schválně, aby opozice neměla čas připravit se na sporné body. Vedení města takové podezření odmítá a poukazuje na objektivní důvody, proč některé materiály předkládá opozici se zpožděním.

Na poslední chvíli, tedy těsně před jednáním, dostali údajně opoziční radní tak zásadní materiály, jako byly podklady k převodu Císařských lázní nebo dokumenty k rozpočtovým opatřením v řádu milionů korun. „Tak zásadní materiály nestačíme ani prostudovat, notabene, když vedení města navrhne zařadit tyto body na začátek jednání,“ stěžuje si opoziční zastupitel Jaroslav Růžička. 

Opozičním zastupitelům se také nelibí, že před nimi vedení tají i obsah některých smluv. „Měli bychom respektovat jakési obchodní tajemství, pokud to požaduje obchodní partner,“ argumentuje karlovarský primátor Werner Hauptmann. „Jsem přesvědčená o tom, že předmětem obchodní tajemství nemůžou být smlouvy, které se týkají veřejného majetku a nakládaní s veřejnými financemi,“ oponuje zastupitelka Monika Makkiehová. „Vedení města se nám snaží znemožnit práci s tím materiálem, abychom ho nemohli relevantně připomínkovat,“ je přesvědčen opoziční zastupitel Jiří Kotek. 

Vedení však tvrdí, že žádné informace netají. Pokud město získá část podkladů například z ministerstva těsně před jednáním, předloží je bohužel zastupitelům až na poslední chvíli, vysvětluje primátor. Podle právního odboru navíc zastupitelé o náhlých změnách programu hlasují. „Každý zastupitel tak může vyjádřit hlasováním svojí vůli nebo nevůli o změně toho programu,“ dodává vedoucí karlovarského právního odboru Dana Sárová. 

Nespokojení politici tentokrát svůj názor u soudu prosazovat nebudou. Lhůty pro odesílání materiálů zastupitelům stanovuje jednací řád a na jeho dodržování dohlíží radní. Podle opozičních zastupitelů by za porušení jednacího řádu museli radní potrestat sami sebe. A to nepředpokládají.