Zachrání kraj gumárnu Avon?

Hradec Králové - Královéhradecký kraj nabídl pomoc gumárně Avon v Rudníku na Trutnovsku, kterou 3. ledna vážně poničil výbuch nádrží na stlačenou páru. Kraj chce připravit žádost o peníze z fondů Evropské unie pro stavbu nové továrny. Obává se ohrožení zaměstnanosti v regionu v případě, že by firma přesídlila jinam.

Vyšetřovatelé ani pojišťovny ještě za tragédií v továrně Avon v Rudníku tečku neudělali, ale obec už teď zajímá, co bude s poškozeným podnikem na výrobu gumových součástek pro automobily. Pracuje v něm téměř čtyři sta lidí, většina právě z Rudníku. „Mezi občany se povídalo, že továrna bude uzavřena. Všichni měli strach o práci,“ uvádí starostka obce Ivana Pavlíková.

Míra nezaměstnanosti dosahuje na Trutnovsku téměř deset procent, šest tisíc lidí je v okrese bez práce. Obava z udržení pracovních míst je hlavním motivem, proč chce kraj americké továrně pomoci a získat pro ni evropskou dotaci. „Firma v Rudníku by mohla požádat o peníze z operačního programu podnikání a inovace,“ vysvětluje způsob pomoci královéhradecký hejtman Lubomír Franc. „Pokud budou znalecké posudky doporučovat, že je lepší zdemolovat objekt a postavit nový, což se předpokládá, protože je tam narušena statika téměř u všech objektů, tak je možné z tohoto programu postavit nový objekt továrny,“ říká Klára Dostálová z Centra evropského projektování v Hradci Králové.

Podnik může získat až šedesát procent nákladů na novou továrnu, zbytek musí uhradit sám nebo použije peníze z vyplacených pojistek. To, že firmu ovládá americká investiční společnost Crystal Capital, překážkou pro získání dotace z Evropské unie není. „Nevím, zda má kraj tak dlouhé prsty, že může takto pomoci, ale určitě by to byl pro obec veliký přínos,“ nezastírá starostka Pavlíková.

Firma snahu obnovit továrnu potvrdila a pomoc kraje uvítala. Pokud půjdou přípravy hladce, mohl by se projekt o evropské peníze ucházet na podzim roku 2011.

/*json*/{"map":{"lat":50.595233,"lng":15.733292,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.595233,"lng":15.733292,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/