Pražský orloj nemá 4 sochy, čeká je údržba

Praha - Čtyři sochy na fasádě pražského orloje čeká pravidelná údržba. Specializovaná firma je dnes převezla k restaurátorům, kteří postavičky z lipového dřeva zkontrolují a případně opraví. Zpět na orloj se vrátí 19. února, kdy zároveň budou demontovány zbylé sošky k odborné prohlídce. Město je nechává opravovat jedou za dva až tři roky. Na chod orloje nebudou mít opravy vliv.

„Jde o pravidelnou údržbu, jejíž termín byl zvolen na období menšího turistického ruchu a která nemá na chod orloje vliv,“ uvedl tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Sejmutí soch ze Staroměstské radnice, jejich odvoz do restauratérského ateliéru a opětovné nasazení zajistí firma L. Hainz, která se stará i o hodinový stroj orloje.

Osm dřevěných soch se bude restaurovat od 22. ledna do 19. března. Práce bude rozdělena do dvou etap. Od 22. ledna do 19. února se budou restaurovat dolní řady soch, od 19. února do 19. března horní řady. „Pravidelná údržba zahrnuje obnovu nátěru a zlacení. Zkontroluje se i dřevo, zda na něm nejsou nové praskliny,“ řekl ČT orlojník Petr Skála. Sochy podle něj trpí především změnami počasí. Naposledy byly v restaurátorském ateliéru koncem roku 2007.