Havel: Praha se vyvíjí bez koncepce

Praha - Praha se vyvíjí bez koncepce a jedinou cestou k nápravě je větší angažovanost občanských iniciativ. Exprezident Václav Havel se na tom shodl na schůzce s bývalými pražskými radními Markétou Reedovou (SNK ED) a Petrem Štěpánkem (SZ). Kritizoval také situaci v radě hlavního města, kterou po loňském odchodu Reedové a Štěpánka zcela kontroluje ODS.

Bývalý prezident kritizoval stavbu tunelu Blanka a rozrůstání metropole prostřednictvím výstavby hypermarketů a skladišť, které je podle něj výrazem neúcty ke krajině. Pražští představitelé by se podle něj měli rozhodnout, kam chtějí vývoj města směrovat. „Například by se mohla Praha rozvzpomenout na svou historii. Praha bývala vzdělanostním a kulturním evropským centrem. Byla významnou křižovatkou různých duchovních proudů,“ řekl Havel.

Podle Reedové Praha potřebuje dostat novou dynamiku. Zdůraznila, že pro veřejnost může být „silným signálem“, že se Havel o situaci v metropoli zajímá. Oba bývalí radní také kritizovali magistrát za to, že podle nich nevpouští veřejnost do rozhodování o jednotlivých projektech.

Václav Havel:

„Jsem celoživotní Pražák a jsem, přiznám se, dost zneklidněn některými věcmi,“ prohlásil Havel. „Jsem zneklidněn některými nezvratnými stavbami, určitou bezkoncepčností vývoje města a jsem zneklidněn i poměry na magistrátu,“ dodal.

Havel rovněž řekl, že přestože se o situaci v Praze zajímá a mohl by se angažovat v nějaké iniciativě, žádnou politickou funkci zastávat nechce. Prý je to úkol především pro mladší generaci.

Štěpánek hodlá hlídat územní plán metropole

Zatupitel Štěpánek po schůzce ve Studiu ČT24 řekl, že si jako prioritu klade hlídat územní plán Prahy. „My teď přecházíme do regulérní opozice, pro mě z toho vyplývá jeden velký úkol, a to je hlídat věci kolem územního plánu a snažit se maximálně zapojit veřejnost, protože v tom radnice značně selhávala,“ uvedl.

S exprezidentem se prý bavili také o plánu ODS vytvořit z Prahy více volebních obvodů. Občanští demokraté chtějí hlavní město rozdělit na sedm volebních obvodů, a zvýšit tak nutný počet hlasů pro zisk jednoho zastupitele. Malé strany by tímto krokem mohly odejít s prázdnou. Strana se totiž obává dopadů skandálů okolo magistrátu na voliče a nástupu TOP 09. Obojí by mohlo ohrozit její výsadní postavení v metropoli. „Je to účelové vytváření volebních obvodů. Jde to za rámec ústavy a je to nelegitimní, budeme určitě tlačit na to, aby Praha zůstala jedním volebním obvodem,“ prohlásil Štěpánek.