Plzeňští mají fešácký psí útulek za 47 milionů

Plzeň - V Plzni končí patnáctileté psí provizorium. Otevřeli zde totiž nový psí útulek za 47 milionů korun, ve kterém již psům zima nebude a dostanou také lepší péči. S kapacitou 130 míst by měl vystačit na několik let dopředu. Opuštění nebo nalezení psi jsou obecně velkou finanční zátěží, a to hlavně pro menší obce, které útulky nemají. Umístění nalezenců jinde je totiž stojí velké peníze.

„Vzhledem k tomu komfortu, který tady je, je ta cena odpovídající,“ chválí si nový psí útulek primátor Plzně Pavel Rödl (ODS). Známý ochránce zvířat Zdeněk Srstka pak při příležitosti otevření nového útulku dodal, že podle něj prakticky nemá v České republice konkurenci.

Psi z okolních obcí jen za peníze

Plzeň ale dopředu upozorňuje hlavně okolní obce, že jim nový útulek s jejich problémy příliš nepomůže a musí posloužit v první řadě městu. Ostatním pak jen s finanční spoluúčastí. Pobyt každého psa nicméně není levnou záležitostí. „V současné době stojí pes na jeden den v útulku 135 korun plus DPH a ještě se k tomu připočítávají i karanténní poplatky,“ tvrdí Martin Kuna, ředitel psího útulku v Plzni.

O psa, který nemá majitele, se musí obec ze zákona postarat jako o nalezenou věc. Například Pňovany na Plzeňsku mají v obecní kase na nalezené psy stranou patnáct tisíc korun ročně. Ani to někdy bohužel nestačí. Například fena Dobrmana čekající velký počet štěňat by tuto částku několikrát překročila, její umístění by vyšlo na 45 tisíc korun. Fenu nakonec umístili jinde a zadarmo, starosta Pňovan František Kralovec (nez.) už nicméně přemýšlí o vybudování obecního psího kotce, který by vyšel levněji.

Starosta Pňovan František Kralovec (nez.):

0„Problémy máme všichni a nechtěl bych se dožít toho, že bychom si vozili pejsky do sousedních obcí.“

Podle Martina Kuny by nejvýhodnější bylo, aby se několik obcí spolu domluvilo a postavilo si několik kotců. Tím ale problémy s opuštěnými pejsky nekončí. Problematické jsou totiž i jejich odchyty, které může provádět pouze vyškolený člověk.