Další otáčivé hlediště by mělo být v Kutné Hoře

Kutná Hora – Středočeský kraj rekonstruuje Jezuitskou kolej v Kutné Hoře, která má časem sloužit jako galerie a sídlo Středočeské univerzity, která by měla vzniknout do dvou let. Studovaly by se zde dějiny umění a restaurátorství. Nyní přišel hejtman David Rath s dalším plánem, v přilehlé zahradě chce vybudovat otáčivé hlediště, které bude podobné tomu v Českém Krumlově. Koexistenci Středočeské univerzity a Centra umění Kutná Hora v Jezuitské koleji hejtman považuje za přirozenou symbiózu kulturně-vzdělávacích institucí.

Místo zdevastované zahrady vznikne letní divadelní scéna, na místě staré plechové haly bude stát otáčivé hlediště. Herci by tak mohli hrát například s pozadím chrámu sv. Barbory nebo Jezuitské koleje. „Letní scény jsou úžasné pro všechna klasická díla. Soubory je s oblibou používají na Shakespeara, mohou se tam však dávat i opery,“ prohlásil hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD). Podobně jako v Českém Krumlově, kde je nejznámější, ale také nejkontroverznější otáčivé hlediště. Dlouhodobě je kritizují památkáři a UNESCO požaduje jeho odstranění. Kovové monstrum podle nich narušuje ráz renesanční zahrady.

Z podobných problémů David Rath obavy nemá: „Pokud citlivě vybudujeme, ne nějaké gigantické, ale třeba z dřevěné konstrukce, lehké otáčivé hlediště, nesmírně Kutné Hoře prospějeme.“ Mluvčí Národního památkového ústavu Praha Zdeňka Kalová je však opatrnější: „Národní památkový ústav s tímto záměrem nebyl oficiálně osloven. Protože se však jedná o území světové památky, areál národní kulturní památky a navíc o archeologickou lokalitu, je třeba přistupovat k němu s maximální citlivostí.“

Vedení kraje si od letní scény slibuje další příliv turistů, v upravených zahradách by měla být například i restaurace s vyhlídkou. Na obnovu areálu padne přibližně 40 milionů korun z krajského rozpočtu. Podle optimistických odhadů hejtmanství by se v areálu Jezuitské koleje mohlo první představení odehrát už v létě 2011.

Středočeský kraj rekonstruuje Jezuitskou kolej v Kutné Hoře, která má časem sloužit jako galerie a sídlo Středočeské univerzity.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24