Písek zakáže veškeré výherní automaty

Písek – Dostat herní automaty ze svých center se snaží řada jihočeských měst. Chtějí tím předejít rostoucí kriminalitě a gamblerství. V Písku, kde je celkem 246 herních automatů v 36 hernách, chtějí jejich úplný zákaz. Připravují k tomu i novou městskou vyhlášku. U automatů totiž sedí stále více mladých lidí, hlavně ti, kteří blikajícím přístrojům zcela propadli.

Starosta Písku Miroslav Sládek (ODS) potvrdil, že celospolečenský problém hracích automatů chce z města odstranit. Pomoci by tu měla nová vyhláška. Zastupitelé ji už mají na stole. Většina z nich ji vítá i za cenu toho, že město přijde ročně z provozu automatů o více než 11 milionů korun.

Místostarosta Písku Tomáš Dušek (ODS) říká, že město nebude vydávat ani prodlužovat žádná povolení k provozu automatů. Písečtí zastupitelé ale neskrývají obavu z toho, že herní automaty nahradí videoterminály, které povoluje ministerstvo financí. Herny tak zřejmě zůstanou tam, kde jsou.

Vedení města tedy připravuje seznam míst, kde videoterminály nechce. Věří, že k doporučení ministerstvo financí přihlédne. „Bylo by dobré, kdyby spolupráce samospráv a ministerstva financí existovala,“ uvedl starosta Sládek. Kolik provozovatelů heren požádá o videoterminály a kolik jich ministerstvo financí nakonec povolí, není prozatím jasné. Stávající herní automaty by ale z města měly zmizet nejpozději počátkem příštího roku.