Společné chodby litvínovských domů se mění ve skládky

Litvínov – Městská policie v Litvínově prohlíží panelové domy a kontroluje, jestli se na společných chodbách neválí nepotřebné harampádí. Je to totiž proti požárním předpisům. Při dnešní kontrole se strážníci nestačili divit. V mnoha domech lze na chodbách spatřit staré gauče, prkna, spodní prádlo i výkaly. Nájemníkům to znepříjemňuje bydlení a hasičům ztěžuje při případném požáru práci na evakuaci domu.

Mluvčí HZS Ústeckého kraje Lukáš Marvan informoval, že nepotřebné věci jednak blokují únikové cesty, ale také zvyšují nebezpečí požáru, protože jsou hořlavé. Strážníci obcházejí domy v centru i na sídlišti Janov. „My jsme k tomu přistoupili po negativních zkušenostech z loňského roku, kdy někdo zapálil odložený odpad na chodbě domu,“ prozradil ředitel Městské policie Litvínov Zdeněk Urban.

Za nepořádek na chodbách, odložené elektropřístroje nebo starý nábytek může městská policie uložit až tisícikorunovou pokutu. Další pokutu mohou udělit hasiči, zaplatit ji ale musí majitel objektu. Lukáš Marvan doplnil, že výše pokuty se může vyšplhat až k jednomu milionu korun. Zpětně vymáhat peníze po nájemníkovi ale není pro bytové firmy tak jednoduché, jak potvrdil správce jednoho z objektů Ivan Rychecký.

Dalším problémem, který komplikuje hasičům práci, jsou vykradené skříně nástěnných hydrantů. I tady je těžké najít viníka.