Spalovna v Rybitví: MŽP vydá stanovisko stůj co stůj

Praha/Pardubice – Spor o spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví nedaleko Pardubic pokračuje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navzdory požadavkům jejích odpůrců dokončí proces posuzování vlivu spalovny na životní prostředí. Řekl to náměstek ministra Karel Bláha na veřejném slyšení v Senátu. Stanovisko je podle něj připraveno a MŽP ho vydá do konce měsíce.

Jediným důvodem zrušení procesu hodnocení by podle Bláhy mohlo být to, kdyby investor - společnost AVE CZ - svůj záměr stáhl. „Pokud se tak nestane, je naší povinností vydat stanovisko,“ uvedl náměstek. Kritici spalovny by se podle něj mohli obrátit na soud, pokud mají za to, že byl v procesu posuzování vlivu na životní prostředí porušen zákon.

Občanské sdružení Stop spalovně v Rybitví požaduje spolu s pardubickou ČSSD úplné zrušení procesu posuzování vlivu na životní prostředí v případě spalovny. Její deklarovaná modernizace je podle nich svým charakterem natolik závažná a rozsáhlá, že odpovídá nové stavbě. Společnost AVE CZ tak podle náměstka pardubického hejtmana Jana Tichého (ČSSD) zastírala výstavbu nové spalovny, která by měla být kapacitou spalování 20.000 tun odpadu největší v ČR, oklamala veřejnost i ministerstvo životního prostředí.

Petici podepsalo celkem 47 818 lidí. Vadí jim mimo jiné, že spalovna by měla nebezpečné odpady likvidovat v blízkosti bytové zástavby. Na rizika a nedostatky projektu upozornila také ředitelka životního prostředí Eva Tylová. Ostře proti se postavily nejen radnice Pardubic, ale také Chrudimi, Hradce Králové i menších obcí, nesouhlasí ani Pardubický kraj.

Protest proti výstavbě spalovny
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24