Nabízím kapavku nebo HIV, lákají cedule v Chomutově

Chomutov - V Chomutově dnes ve třech ulicích rozmístili 16 oboustranných cedulí varujících v češtině a němčině před prostitucí. Náměty na cedulích upozorňují potenciální zákazníky lehkých žen v lokalitě s jejich největším výskytem na pohlavně přenosné choroby, infekce, ale také například na násilí na ženách.

Autorkou textu i vyobrazení na cedulích je Simona Kmoníčková. „Chci tak pomoci ochránit své dcery, které se musely dnes a denně setkávat s prostitutkami na ulicích. Není mi lhostejné, že tyto ženy postávají v denních i nočních hodinách na frekventovaných místech. Vítám snahu radnice prostituci vytlačit mimo město, proto jsem se i osobně angažovala,“ uvedla.

Pořízení cedulí přišlo na 400 000 korun. Město uhradilo 80 000 korun, zbytek získalo od ministerstva vnitra a od sponzorů. „Proti prostituci bojujeme už delší dobu různým způsobem. Prostitutky to u nás nemají jednoduché. Strážníci je vozí po nabídce sexuální služby na nejvzdálenější služebnu k podání vysvětlení. Jsou také přímo na ulici podrobovány exekucím. Skončila tak pro ně doba, kdy házely strážníkům pokutové bloky k nohám,“ doplnila primátorka Ivana Řápková (ODS).

Video Rozhovor s Hanou Malinovou
video

Rozhovor s Hanou Malinovou

Městská policie loni v říjnu zprovoznila i monitorovací kamerový systém, který nepřetržitě snímá lokalitu s největším výskytem žen nabízejících sexuální služby. Řidiče, kteří umožní ženám nabízejícím sexuální služby v rozporu s tržním řádem usednout do svého vozu, město zve jako svědky k přestupkovému řízení s těmito ženami. Automobily také zveřejňuje na internetových stránkách. Zatím město pozvalo osm mužů, do jejichž vozu prostitutky nastoupily, z toho dva Němce. Tvrdili samozřejmě, že ženy sexuální služby nenabízely. Preventivní účel však opatření splnilo. Po jeho zavedení už klesla prostituce ve městě o zhruba 80 procent.

Boj s prostitucí je součástí projektu Záchranný kruh na ochranu slušných lidí před neplatiči, nepřizpůsobivými lidmi či narkomany. Město formou exekucí vymáhá i pohledávky z neuhrazených pokut či poplatků za služby.

V Lipské ulici v Chomutově, která je výpadovkou z města směrem do Německa, byly 28. ledna nainstalovány informační tabule proti prostituci ve městě.
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral