Pardubický kraj chce snížit počty školních tříd

Pardubický kraj – Protesty a velké vášně vyvolal záměr Pardubického kraje omezit kapacitu některých gymnázií a obchodních akademií. Podle vedení kraje má jít o reakci na úbytek dětí a zároveň snahu zvýšit prestiž těchto škol. To se však nelíbí rodičům a také řadě měst. Kontroverzní materiál projednala krajská rada. Lze předpokládat, že první ročníky opravdu neotevře Gymnázium Dašická v Pardubicích a také gymnázium v Přelouči, Chrudimi a Jevíčku. Stejný osud pak čeká i obchodní akademie v Pardubicích, Chrudimi a ve Svitavách. Podle kraje se jedná o první část nové koncepce, následovat prý bude i slučování odborných škol a učilišť.

Původně se mělo uzavřít deset tříd na nejlepších školách, krajská rada však nakonec rozhodla, že jich zruší sedm. Důvodem je skutečně ubývající počet dětí, které opouštějí deváté třídy základních škol. Již minulý týden se kvůli záměru kraje objevily protesty hlavně ve městech, kterým se nelíbí nová školská koncepce, nelíbí se jim právě to, že by se jich tato koncepce měla týkat. Městům také vadí, že neměla možnost mluvit do budoucnosti gymnázií a obchodních akademií. Krajská radní Jana Pernicová navíc přiznala, že jednání vázla opravdu kvůli její dlouhodobé nemoci.

Samotní kritici mají na rušení tříd vyhraněný názor. „Pokud se naplní původní návrh koncepce, zasáhne to pochopitelně nejvíc Pardubice, tedy obě gymnázia, obchodní akademii, ale i Gymnázium Přelouč,“ uvedl bývalý ředitel Gymnázia Dašická Josef Kubát. Starostka Přelouče Irena Burešová (ODS) dodala: „Považujeme to za neuvážený záměr. Předpokládáme, že této nové situace využijí soukromé střední školy.“

Zprávy o plánovaném rušení tříd pobouřily i vedení Pardubic, městu se nelíbí, že s ním kraj o změnách předem nejednal. „Vnímám to jako formu, určitého nátlaku umístit děti ne na všeobecně vzdělávací gymnázium, ale technické obory,“ prohlásila náměstkyně primátora Pardubic Štěpánka Fraňková (SPP). Vedení Pardubického kraje kritiku označilo za zbytečně vyvolanou hysterii. I přesto však na jednání krajské rady padlo rozhodnutí. „Je to opravdu kompromis, doporučujeme ředitelům neotevírat sedm tříd,“ potvrdila krajská radní odpovědná za školství Jana Pernicová (ČSSD).

Podle škol, kterých se změny mají týkat, však měla být koncepce dávno hotová. „Rodiče se jistě rozhodují již od září, ne až v lednu. Koncepce by se měla dělat tak, aby na to školy i žáci mohli reagovat s dostatečným předstihem,“ poznamenala ředitelka Gymnázia Dašická Jitka Svobodová. Vedení kraje ale o koncepci mluví jen jako o zvažovaných záměrech, na kterých se dál pracuje. „Budou připraveny všechny analytické materiály, které se týkají demografie, situace na trhu práce a cílů zkvalitnění školství. Budou to podklady k reformě školství, protože na střední školy přijde o pět tisíc žáků méně,“ ujistil náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Změny na středních školách dostanou konkrétní obrysy do 30. června, kdy se s materiálem seznámí zastupitelský výbor, ale i okolní města a obce.

/*json*/{"map":{"lat":50.037848,"lng":15.780834,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.037848,"lng":15.780834,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Krajský úřad v Pardubicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24