Jedna z chebských chráněných dílen je v ohrožení

Cheb – V Chebu může přijít o práci přinejmenším šest tělesně hendikepovaných lidí. Zdejší radnice totiž neprodlouží smlouvu s firmou ProPos Partner, která jako chráněnou dílnu obsluhuje městský kamerový systém. Na platy a na provoz kromě města přispívá ministerstvo práce a sociálních věcí osmi tisíci korunami měsíčně na jedno pracovní místo.

Firma ProPos Partner vyhrála v roce 2006 výběrové řízení na provozování městského kamerového systému. Na začátku roku ale její zaměstnance čekalo nemilé překvapení. Městská rada pověřila ředitele Správy chebských zdravotních a sociálních služeb, aby vytvořil novou chráněnou dílnu. Začal oslovovat některé dosavadní zaměstnance firmy ProPos Partner.

Ti však nemají nic jistého, protože jak informoval starosta Chebu Jan Svoboda (ODS), bude vypsáno výběrové řízení. Václav Kolouch z obsluhy kamerového systému popsal, že on i jeho kolegové nyní prožívají velkou psychickou zátěž. Jako tělesně postižení si totiž jen stěží najdou novou práci.

Jednatel ProPos Partner Milan Juříček potvrdil, že existenční obavy jsou na místě. Ohroženo je dalších šest až osm pracovních míst. Firma provozuje i jiné chráněné dílny, například prodejny elektrospotřebičů v Chebu, Mariánských Lázních a v Aši. Každá zaměstnává výhradně prodavače a prodavačky s tělesným postižením. Osmitisícový sociální příspěvek tam doplňují jen tržby.