Rodný dům mistra Jana Husa čeká proměna

Husinec – V rodném domku mistra Jana Husa je památník s ukázkami o jeho životě a díle, expozice uvnitř navíc představují 35 let staré vnímání husitského revolučního hnutí. Kulturní památka desítky let chátrala, v nejbližší době by se však měla proměnit v kulturní a badatelské centrum. Výstavba, jejímž patronem se stal kardinál Miloslav Vlk, si vyžádá podle odhadů 150 milionů korun. Husinec by si přál, aby skončila do července 2013, kdy se bude slavit 600. výročí mučednické smrti mistra Jana Husa. Centrum by mělo přispět také ke sblížení jednotlivých církví.

Omítka na stěnách domku nedrží, do galerie prosakuje spodní voda, dovnitř střechou zatéká a na trámech a zdech se objevuje plíseň. „Byl špatně udělaný lemovací plech a deset let sem zatékalo,“ uvedl starosta Husince Robert Klesner (KDU-ČSL). Radnice nedokázala zajistit 12 milionů korun na odstranění havarijního stavu, nepomohl ani kraj. Dům se nyní pokusí zachránit skupina složená z památkářů a architektů, interiér za 150 milionů promění v moderní centrum. „Aby se více zvýraznila jeho osobnost,“ prohlásil Pavel Bureš z Národního památkového ústavu.

Projekt propojí tři sousední domy, na zahradě vznikne amfiteátr a zasáhne i do podzemí. Uvnitř bude nová expozice a knihovna. „Je třeba posílit význam rodiště mistra Jana Husa,“ potvrdil patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta, patron projektu. Kardinál Miloslav Vlk, další patron projektu, dodal: „Může to přispět ke sblížení jednotlivých církví.“

Památkáři peníze ještě pohromadě nemají, spoléhají na evropské fondy a na pomoc ministerstva kultury, jehož úředníci dokumentaci zkoumají. „Nemohu to zaručit, myslím však, že je to kvalitní projekt. Ta myšlenka se mi líbí,“ poznamenal náměstek ministra kultury Jaromír Talíř. Také zástupci kraje jsou v hodnocení zdrženliví. Částka jim připadá příliš vysoká, náklady očekávali zhruba poloviční.

Pokud zpracovatelé projektu získají dostatek peněz, začnou budovat nové centrum ještě letos. Práce potrvají tři roky.

/*json*/{"map":{"lat":49.054428,"lng":13.986731,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.054428,"lng":13.986731,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/