Skanzen na Veselém Kopci v obležení masek

Hlinsko – Masopustním veselím s průvodem masek ožil skanzen na Veselém Kopci u Hlinska na Chrudimsku. Turci, kominíci, slamění i židé nejdřív přišli k domu starostky, která musela masopustní obchůzku povolit. Pak se průvod masek za doprovodu kapely vydal od stavení ke stavení, přesně podle tradice, která se tam dědí už po staletí z generace na generaci. Také proto pořadatelé masopustu usilují o jeho zapsání do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Žid holil a obchodoval. Málokterý z diváků unikl před černým mazadlem, které prý přináší štěstí. „Já jsem slaměný. Jak vysoko vyskočím, tak vysoké bude žito,“ říká jeden z aktérů. Masopustní obchůzky na Hlinecku jsou písemně doložené už od druhé poloviny 19. století. Budou ale mnohem starší – předkřesťanské. Pořadatelé by se už na podzim měli dozvědět, zda uspěli s návrhem na zápis tradice do seznamu UNESCO.

Vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová dodala, že tradice průvodu masek se udržuje spontánně, nejde tedy o iniciativu žádného folklorního souboru. Chalupy na Veselém Kopci znovu ožijí čtyřiadvacátého dubna, kdy se zde bude konat hrnčířská sobota.

Masopustní veselí
Masopustní veselí