Mráz zničil cenné obrazy a malby Císařských lázní

Karlovy Vary – Milionové škody způsobily mrazy a následná havárie vodního potrubí v historické budově Císařských lázní v Karlových Varech. Kromě části domu bylo zničeno jedenáct cenných obrazů a nástěnné malby. Proud vody se valil z půdy do přízemí více než čtyři hodiny, čehož si všiml taxikář, který poblíž parkoval a zavolal hasiče.

Vodní potrubí prasklo na půdě historické budovy Císařských lázní krátce po Vánocích. Uzávěr zřejmě poničil mráz. Náměstek karlovarského hejtmana Jaroslav Borka (KSČM) informoval, že voda podmáčela podlahy, zasáhla stěny, stropy i obložení. Úplně zničila císařskou koupelnu a zasáhla i velký Zanderův sál.

Největší škoda je na jedenácti historických obrazech, jak říká. Kraj už na záchranu obrazů najal restaurátory. Odborné práce podle nich budou trvat nejméně tři měsíce. „Voda poničila podkladové vrstvy, teď je nutné mezi praskliny znovu vrátit lepivé látky, což jde strašně pomalu. Musí se to vytmelit, přelepit a nažehlit na nová plátna,“ popsal akademický malíř a restaurátor Jan Živný.

Jaroslav Borka dodal, že Karlovarský kraj má svůj majetek pojištěn a pojišťovna nyní připravuje odhad. Císařské lázně kraj získal od Karlových Varů v roce 2008 za jedno procento odhadní ceny objektu. Podle smlouvy musí úřad do osmi let začít s rekonstrukcí budovy. Pokud to kraj nestihne, převede lázně za stejných podmínek zpátky městu. Vedení kraje ale tvrdí, že už má na rekonstrukci od státu přislíbeno půl miliardy. O další peníze žádá evropské fondy.

Císařské lázně
Císařské lázně