Rybáři prosekávají zamrzlé rybníky

Budějovicko/Jaroměř – Pod ledem ubývá kyslík a rybám v zamrzlých rybnících hrozí udušení. Rybáři na jihu Čech je proto vyrazili prosekávat. V terénu jsou nejen profesionálové, ale i sportovní rybáři. Nedaleko Jaroměře se zase stává více populárnějším takzvaný lov ryb na dírkách.

Speciální motorová pila se zakousla do ledové plochy na 10hektrovém rybníku Bor na okraji Českých Budějovic. Trojice sportovních rybářů tady postupně vyřezala asi 15 metrů dlouhou a metr a půl širokou prohlubeň. Velké kusy ker rybáři pomocí prodloužených seker zasouvají pod okolní led, další staví kolem děr, aby bruslaře upozornili na možné nebezpečí. Pracují tady každý třetí den.

Na některých rybnících nasazují rybáři také speciální elektrické rozmrazovače. Elektromotor pohybuje vrtulí a tím čeří vodu – plocha pak nezamrzá. Třeboňští rybáři začali prosekávat led nejprve u výpustí. Čekali, až bude na ploše dostatečně silný. V některých místech má kolem 20 centimetrů, proto už také spustili pily. Pracují zhruba na 30 rybnících. Předseda představenstva Rybářství Třeboň Jan Hůda dodal, že tímto se zaměstná zhruba 40 lidí.

Podle rybářů neměly 20stupňové mrazy, které v týdnu zasáhly Česko, vliv na samotné ryby. Ty se drží v místech, kde je teplota kolem dvou stupňů.


U Jaroměře se loví na dírkách

Rušno je v těchto dnech také na malém rybníku nedaleko Jaroměře. Je jedním z mála míst, kde lidé mohou legálně lovit takzvaně na dírkách. Zájem o tento způsob lovu je podle majitele rybníku Karla Dunase rok od roku větší. Lidé jezdí hlavně o víkendu a někteří u vody vydrží celý den. Vejde se sem maximálně 35 lidí.

Lov na dírkách má svá přísná pravidla. Chycená ryba se například nesmí položit na led. „Když ji položíme na led, tak se o něj popálí. V podstatě se co nejrychleji vrací zpět do vody,“ upřesnil rybář Petr Pálka. Na druhé straně jsou ovšem rybáři, kteří říkají, že by takto lovit nikdy nešli. Podle Jana Pohla z Českého rybářského svazu patří tento způsob rybolovu na Dálný východ, ne do Česka.

Pro možnost takto lovit je však nutná výjimka, kterou uděluje krajský úřad nebo ministerstvo, jak sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Předpověď počasí je zatím pro vyznavače lovu na dírkách příznivá. Zdá se, že led jen tak neroztaje.

Lov na dírkách
Lov na dírkách