Svitavy získaly díky opatřením titul Bezpečná nemocnice

Svitavy – Odborná komise ocenila zdravotnické zařízení ve Svitavách vítězstvím v soutěži nazvané Bezpečná nemocnice. Svitavy zaujaly především inovačním projektem bezpečnostních náramků, kterými mohou lékaři či zdravotní sestry přivolat pomoc v případě napadení agresivním pacientem. Ministerstvo zdravotnictví by rádo v budoucnu přínos obdobných soutěží, které jasně avizují vynikající péči o pacienty a oceňují práci zdravotnického personálu, ohodnotilo také finančně.

Ve Svitavách se s agresivitou pacientů potýkali neustále. „Nejenže se zvyšovalo procento napadených, ale rostla i agresivita útočníků,“ uvedla pro ČT náměstkyně ředitele svitavské nemocnice Markéta Nemšovská. Proto začal zdravotní personál nemocnice využívat bezpečnostní náramky, původně určené pacientům. V případě napadení si zdravotníci rychle přivolají pomoc, což podle vyjádření některých zvyšuje pocit jejich bezpečnosti.

„Tlačítko vyšle signál k příjemci, zaměstnanec, který přijal informaci o tísňovém volání, následně zajišťuje pomoc na daném pracovišti,“ popsala princip náměstkyně Nemšovská. Svitavská nemocnice je jediným zdravotnickým zařízením v Pardubickém kraji, které takový bezpečnostní systém využívá.

Soutěže inspirují ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví připravuje pro příští dva roky Akční plán bezpečí, přijatý za českého předsednictví Evropské unii. Slibuje si od něj lepší péči a bezpečnost nemocných. Pro zdravotníky má sloužit především jako návod i motivace. „Bude zahrnovat i bezpečí pacientů vůči například infekčním chorobám, které pacienti mohou chytnout i v daném zdravotnickém zařízení. Nebo třeba oblast úrazů, které mohou v nemocnici nastat,“ řekl ČT mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Akční plán bezpečí chce ministerstvo zdravotnictví schválit a zveřejnit už v prvním čtvrtletí letošního roku.

/*json*/{"map":{"lat":49.7539474114,"lng":16.4688491821,"zoom":18,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.753891958602,"lng":16.468886733055,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Bezpečnostní náramek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24