Čepro zatím svou neprosadilo

Plzeň - Firma Čepro pozastavila kontroverzní projekt na rozšíření skladu paliv v Třemošné u Plzně. Říká, že chce rozptýlit obavy protestujících obyvatel. A protože na stavbu nespěchá, slibuje taky, že doplní a přepracuje dokumentaci projektu. Lidi to sice uvítali, prý je to zatím takové malé vítězství, ale proti stavbě chtějí bojovat dál. Zpochybňují především bezpečnost plánované stavby.

Již dva roky bojují obyvatelé Třemošné proti rozšiřování skladu pohonných hmot v areálu Čepra. Objem mohutných nádrží chtěla firma zvětšit ze současných osmdesáti na více než sto třicet tisíc kubických metrů. Podle místních lidí to ale představuje příliš velké riziko. „Bojíme se, že by to mohlo vybouchnout.“ „Nikdy nám nemohou zaručit stoprocentní bezpečnost.“ To jsou nejčastější námitky místních obyvatel. 

Čepro kvůli současnému nízkému prodeji paliv na stavbu dalších mohutných nádrží nespěchá, a proto rozšiřování pozastavuje. „Studii chceme doplnit o analýzu rizik. Tímto krokem chceme rozptýlit obavy obyvatel města Třemešná,“ vysvětluje krok firmy provozní ředitel Čepro Praha František Todt. „Čepro svůj zájem stáhlo těsně před veřejným projednáváním, což je téměř poslední krok v procesu posuzování,“ dodává František Čečil z odboru životního prostředí Plzeňského kraje.     

Odpůrci zmrazení kontroverzního projektu berou jako svoje malé vítězství. Zároveň se ale obávají, že nebude trvat příliš dlouho. V minulosti už jednou svého dosáhli a firmu donutili, aby přípravy zastavila. Čepro pak ale po krátké odmlce znovu požádalo o povolení stavět. „Já nevěřím, že to zastaví. Je to pouze dočasné vítězství. Myslím si, že to rozšíření nakonec prosadí,“ domnívá se jeden z obyvatel Třemošné.    

Lidé se s Čeprem neshodují především v jedné zásadní věci: zda může být tak velký sklad paliv vůbec bezpečný.

/*json*/{"map":{"lat":49.816425,"lng":13.394899,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.816425,"lng":13.394899,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/