Litvínov protestuje proti prolomení těžebních limitů

Litvínov – Zastupitelstvo Litvínova nesouhlasí s možným prolomením těžebních limitů. Pokud by se ve městě skutečně začalo těžit nad stanovenou hranici, požaduje starosta pro své město miliardu korun a deset tisíc pro každou domácnost – každoročně, po celou dobu trvání těžby. Toto prohlášení starosta vydal jako reakci na dopis premiéra, který naznačuje, že vláda prolomení limitů chystá.

„Dopis je reakcí na naše protestní usnesení zastupitelstva, které jsme premiérovi zaslali. Premiér v něm jasně sděluje, že se neztotožňuje ani s jedním naším argumentem, nesouhlasí s našimi tvrzeními a odkazuje nás na to, že je nedostatek hnědého uhlí,“ vysvětlil starosta města Litvínov Daniel Volák. Dle slov Voláka premiér v závěru svého dopisu upozorňuje na to, že stanovisko města bere na vědomí, ale že za finální rozhodnutí má stejně odpovědnost vláda.

Volák: Pouze hájím zájmy Litvínova

K přestřelce mezi premiérem Fischerem a poslancem Bursíkem se starosta Litvínova odmítá vyjadřovat. „Snažím se pouze hájit zájmy Litvínova, proto jsem toto prohlášení podal,“ řekl. Podle Voláka uvažují plány, které byly prezentovány Hospodářskou a sociální radou Mostecka, o tom, že by se těžba v nejkrajnější variantě zastavila někde za Horním Jiřetínem. „U Janova se žádné uhlí těžit nebude, ty zásoby jsou dávno odepsané. Litvínova se těžba přímo nedotkne,“ dodal.

„Nejsem zastánce prolomení limitů, ale říkám to proto, že pokud by se v Praze rozhodlo o jejich prolomení, Litvínov musí být připravený. Nemůže se bez Litvínova jednat o Litvínově,“ vyjádřil se starosta Volák.

/*json*/{"map":{"lat":50.598707,"lng":13.612103,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.598707,"lng":13.612103,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/