Letecké snímkování odhalí budoucí havárie

Hradec Králové - Letecké tepelné snímkování Hradce Králové zahájil městský podnik, který spravuje teplovodní sítě. V Česku se jedná o zatím ojedinělý projekt. Systém totiž dokáže odhalit ohniska budoucích havárií. Oprava vadného potrubí je pak kvůli rychlosti a přesnosti zásahu až čtyřikrát levnější než dosud. To znamená značný ekonomický přínos i úsporu lidské práce.

Správci hradeckých vodovodních sítí zjistili, že z potrubí uniká teplá voda, asi litr za sekundu. Kde přesně, to však nevěděli. Až tepelný snímek z letadla závadu a zatím skryté místo havárie odhalil. Jednalo se o školku na Slezském Předměstí. Rychlost zásahu pak přinesla úsporu. „Celkové náklady se pohybují kolem třiceti tisíc korun na opravu poškozeného místa. Kdybychom to dělali standardním způsobem, tedy postupným vyhledáváním poškozeného místa kopáním sond, tak by náklady mohly vyšplhat až ke sto padesáti tisícům,“ uvádí Pavel Horák z Tepelného hospodářství Hradec Králové.   

Tepelné záběry získali správci hradeckých sítí během nočního snímkování, při kterém musí být relativně sucho a teplota aspoň pět stupňů pod nulou. „Těch snímků, které zachycují naši oblast, bylo kolem dvou tisíc čtyři sta,“ vypočítává Petr Juránek z Tepelného hospodářství Hradec Králové. „Cílem je velmi přesně identifikovat místo pravděpodobné havárie tak, abychom nemuseli rozkopávat padesát nebo sto metrů kanálu. Dokázali jsme se zaměřit na rozsah dvou tří metrů,“ říká ředitel Tepelného hospodářství Hradec Králové Jiří Seidler.   

Pilotní projekt stál zatím dvě stě tisíc korun a cenu tepla odběratelům nezvýší. Termické snímky podnik zveřejní na internetu. Každý se bude moci zdarma podívat, jak se tepelně chová jeho dům. „Na základě toho se pak rozhodne, zda provede komplexní rekonstrukci výměnou zateplení budovy, střechy,“ dodává Jiří Seidler.   

Pilotní projekt podnik přes léto vyhodnotí a pak bude v tepelném snímkování města zřejmě pokračovat.