V píseckých domech je vody jak na Titaniku

Písek – Komplex obytných domů u řeky Otavy v Písku je v havarijním stavu. Říká se mu Titanik, protože už od chvíle, kdy ho město v roce 1999 zkolaudovalo, si jeho nájemníci stěžují, že jim do bytů zatéká a tvoří se plíseň. Problém zhoršilo ještě letošní velké množství sněhu, neboť ze střech teče voda přímo dovnitř staveb. Mokré skvrny se objevují na chodbách domů i v bytech.

Už řadu let volají nájemníci po opravě celého komplexu, avšak marně. „My tady bydlíme už od roku 2002, tak to je už osm let,“ tvrdí například Natálie Nikišová. Problémy se tu letos objevily znovu a jsou podstatně vážnější než kdykoliv předtím. Důvodem je tentokrát obrovské množství sněhu na střechách, který pozvolna taje. Odtávání se následně negativně projeví zvláště v místech, kde je nedokonalý styk střechy s okapovým systémem.

Záruční doba vypršela už v roce 2004, navíc tři z pěti firem, které se na stavbě podílely, už neexistují. Náklady na běžnou údržbu si tak musí lidé hradit sami, větší opravy financuje město. Nabízí nájemníkům slevu z nájemného a v případě větších závad i městskou ubytovnu. Podle ředitelky Domovní a bytové správy Zdeňky Řezáčové alespoň do té doby, než se domy vysuší a částečně opraví.

Lidé se nejvíce obávají dalšího tání sněhu. Shodují se v tom, že částečné opravy jsou zbytečné. Jediným řešením podle nich je celková rekonstrukce obytných domů. Už v březnu chtějí mít zastupitelé na stole podrobný seznam všech závad. Pak rozhodnou o případné rekonstrukci. Kde vezmou potřebné miliony, ale prozatím nevědí.