Hotový podchod lidem zatím neslouží

Praha - O tom, kdo se má starat o nový podchod pod tratí v Hrdlořezích v Praze 9, se hádá tamní městská část se Správou železniční a dopravní cesty. Sporem trpí nejvíce místní lidé. Do podchodu je totiž zakázaný vstup, dále tam chybí zábradlí, a nesvítí zde dokonce ani světlo. Lidé tak nový podchod nemohou využívat a oprávněně si stěžují.

Nový podchod v Praze 9-Hrdlořezích je sice už dva měsíce hotový, používat se ale ještě nesmí! Lidem ve vstupu brání dřevěné zátarasy, cedule upozorňují na nebezpečí úrazu. Přesto jím ale lidé procházejí, jinak se totiž přes koleje kvůli protihlukové zdi nedostanou. „Druhá možnost, jak se dostat na druhou stranu,  je asi kilometr dlouhá obchozí cesta, která je teď v zimě neudržovaná, nedá se po ní projít ani pěšky, natož s kočárkem,“ uvádí obyvatel Prahy 9 Daniel Dočekal.

Výstavbu podchodu požadovala pro své obyvatele městská část Praha 9. Správa železniční a dopravní cesty ho tedy za deset milionů korun vybudovala. Teď ale požaduje, aby se o něj začalo starat město. „Naším majetkem je mostní konstrukce toho podchodu, ale o správu pozemních komunikací i chodníků se musí starat příslušná obec,“ tvrdí mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Pavel Halla. „Je to jejich investice, jejich stavba a Městská část Praha 9 se nemůže starat za peníze svých daňových poplatníků o majetky, které jí nepřísluší,“ argumentuje zástupce starosty Hrdlořez Zdeněk Davídek.

Ačkoliv je v podchodu osvětlení vybudováno, elektřina tu stále zavedená není. A tak si místní při průchodu večer nebo v noci musí svítit třeba baterkou nebo mobilem. „Ta elektřina tam je, jenom ji jaksi nikdo nezapnul. Podle mého názoru to je takový šprajc Správy železniční a dopravní cesty, která se snaží toho Černého Petra přehrát na městskou část,“ je přesvědčen Zdeněk Davídek.

Železniční správa ale tvrdí, že má povinnost starat se pouze o ty podchody, které vedou k vlakům. Průchod pod tratí v Praze 9 ale pouze spojuje dvě ulice v městské části a nesouvisí nijak s železnicí. Podle Pavla Hally však neexistuje žádná smlouva, která by deklarovala, že podchod přejde pod správu Městské části Praha 9.

Správa železniční a dopravní cesty teď ještě čeká na odpověď Technické správy komunikací. V dopise ji žádá, aby se místo městské části o podchod postarala.