Mezisklad vyhořelého jaderného paliva začne v Temelíně fungovat v létě

Temelín (Českobudějovicko) – Hrubá stavba meziskladu vyhořelého jaderného paliva v Temelíně je v současné době prakticky již hotová. ČEZ také zároveň potvrdil, že i přes problémy s výběrovým řízením, začne sklad sloužit letos v létě. Speciální budova za jednu a půl miliardy korun je pro elektrárnu klíčová. Sklad na vyhořelé jaderné palivo bude umístěn v areálu elektrárny, ČEZ ale zároveň pracuje na projektu skladu mimo území jaderných elektráren.

Jako tisíce tun železa a betonu vypadá jedna z nejdůležitějších a nejdražších českých staveb letošního roku. Zdálky je to na první pohled pouze velká betonová hala, zblízka však je možné rozeznat třeba kamery, dvojitý plot nebo členy ochranky. Zevnitř se už mezisklad běžným, třeba továrním, halám příliš nepodobá. Vyhořelé články jsou i v kontejnerech horké, takže skladovací části mají fungovat, laicky řečeno, jako gigantické komíny. „Přijatý kontejner bude zkontrolován a poté bude převezen do skladovací haly,“ uvedl vedoucí projektu Jan Coufal. Mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták doplnil: „První kontejner zavezeme letos v létě.“

Klíčovou stavbu nezbrzdilo ani odhalení faktu, že dodavatelem je firma s nejasnými vlastníky. Mezisklad je navíc třikrát dražší, než ČEZ čekal. Podle šéfa projektu se na tom ale částečně podepsalo i 11. září, konstrukce musí odolat pádu velkého dopravního letadla. „Je to více zesílená, těžká budova,“ vysvětlil Jan Coufal. Stavbě se snažily zabránit hlavně nevládní organizace. Nešlo jim o cenu nebo dodavatele, bojí se toho, že vyhořelé radioaktivní palivo zůstane v Temelíně navždy. „Nebude to mezisklad, stane se z toho trvalé úložiště. Zatím to vypadá tak, že hlubinné úložiště v Čechách zřejmě vybudováno nebude,“ potvrdila Monika Wittingerová-Machová z organizace Jihočeské matky.

V každém případě se do budovy vejde necelých 1400 tun vyhořelého paliva, podle oficiálních plánů tady má vydržet 60 let.

/*json*/{"map":{"lat":49.192302,"lng":14.351816,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.192302,"lng":14.351816,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/