V Pardubickém kraji jezdí zastaralé sanitky, na nové nejsou peníze

Pardubice - S odchodem ředitele pardubické záchranné služby Marka Obrtela se odkrývají některé problémy. Zdravotníky trápí třeba zastaralé sanitky, jenže na nové nemá kraj peníze. Sanitky se většinou vyřazují po zhruba šesti letech, v kraji jsou ale v provozu i starší vozy, jejichž vybavení může být nebezpečné.

Ve vozovém parku pardubických záchranářů je i deset let starý vůz, ten raději vůbec do terénu nanasazují, pokud to není nezbytně nutné. „Narůstá riziko poranění posádky při případné dopravní nehodě,“ vysvětluje vedoucí lékař pardubické záchranné služby Otomar Kušička. 

Jedna nová sanitka stojí přes 2,5 milionu korun, na nákup nových vozů ale kraj nemá v rozpočtu peníze. Jednou z možností je vypsat velký tendr, ve kterém by mohla být nabízená cena sanitek nižší. To ale bude možné nejdřív v roce 2011 a musí na to zbýt dostatek prostředků. 

Podle opozice si ale za nedostatek peněz může vedení kraje samo. „Ta částka, kdy si kraj dobrovolně pustil žilou ve výši zhruba 150 milionů korun, je znát. Nebýt odpuštěných poplatků a jednorázového navýšení mezd, tak by rozpočet byl ve větším klidu,“ kritizuje některé kroky kraje zastupitel Josef Janeček (ODS).