Velkovýkrmna v Letech ohrožuje okolí zapáchající kejdou

Písek – Česká inspekce životního prostředí odhalila prohřešek ve velkovýkrmně vepřů v Letech u Písku. Provozovatel nezákonně vyvezl prasečí kejdu na pozemek nedaleko Nevězic na Písecku. Místním lidem vadí nejen nesnesitelný zápach, ale i skutečnost, že s tajícím sněhem se dostanou nebezpečné látky do spodních vod. To je však firmě očividně jedno – jen co inspektoři z místa odjeli, objevila se kejda i na dalších pozemcích.

Zaměstnanci společnosti Agpi přivezli prasečí kejdu na čtyřhektarový pozemek nedaleko Nevězic. Místním už došla trpělivost, neboť podle nich společnost porušuje zákon už řadu let. Starosta sousedícího Probulova hovoří až o 10 letech, a proto se obrátil na Českou inspekci životního prostředí. Při jarním tání totiž kejda skončí v blízkém rybníku Zhoř.

Inspektoři, kteří dnes odebrali vzorky a prozkoumali terén, nebezpečnost chování firmy potvrdili. Zástupci Agpi, kteří na místo s inspektory přijeli, se odmítli k záležitosti vyjádřit. Mimo kameru ale svou vinu uznali. Proč kejdu vyvezli na zamrzlé pole pokryté sněhem, ale neřekli. Starosta Probulova si však myslí, že mají zkrátka plné jímky.

Místní lidé se obávají hlavně o spodní vodu. Už tak je nyní plná dusičnanů a každý další podobný případ její kvalitu může ještě zhoršit. Firma navíc porušuje zákon. Velkou starost si s tím však nedělá, protože krátce po odjezdu se kejda objevila i na dalších místech. Inspekce životního prostředí teď s firmou zahájí správní řízení, ve kterém může za opakované porušení zákona padnout pokuta v řádu stovek tisíc korun.

Prasata
Prasata