Mnoho obcí řeší problém chybějícího územního plánu

Jihlava/Liberec – Stále velké množství tuzemských obcí se potýká s podobným problémem, na místních úřadech totiž případný stavitel či jiný investor marně hledá územní plán – obcím jednoduše chybí jeho vypracování. Právě územní plán je však pro mnohé obce klíčem k získání finančních prostředků při povolování nových komerčních staveb nebo čerpání dotací. Například na Vysočině, regionu s nejvyšším počtem malých obcí, se nyní rozhodl s pořízením důležitého dokumentu pomoci krajský úřad. Ten je ochoten obcím v závislosti na jejich velikosti poskytnout sumu potřebnou k pořízení územního plánu. V návaznosti na velikost obce se celková cena za pořízení pozemkové dokumentace může pohybovat od 100 tisíc korun až do několika milionů.

Například v Rantířově poblíž Jihlavy bojují za výstavbu čistírny odpadních vod, která je prvním článkem postupného rozvoje obce. Povolení stavby brání jediné – chybějící územní plán. „Žádná nová další výstavba nebude, když obec nebude mít vyřešené čištění odpadních vod. To je takový začarovaný kruh, ty obce musejí mít zpracované územní plány,“ posteskla si starostka Rantířova Renata Menšíková.

Krajský úřad je ochoten své obce v tvorbě územního plánu podpořit. Celkem 47 obcím pošle letos skoro 6 milionů korun. „Vlastně dáváme dotace, pro ty nejmenší to může být až 75 procent z ceny toho územního plánu a to už je poměrně zajímavá částka,“ řekl radní kraje Vysočina Zdeněk Ryšavý. „V dnešní době pro ty obce je to zátěž, ale zároveň nutnost a jsme rádi i za těch 50 procent,“ dodal Vítězslav Vyvíjal, starosta Vysoké nad Jihlavou, kde již dotaci od kraje získali.

S územním plánem postupně přijde větší atraktivita, tvrdí v Desné 

Jedním z měst, kde se nové pořízení územního plánu vyšplhalo na milionovou částku, je Desná na Liberecku. Nevyužité louky nebo lesy, kde se doposud nesmělo stavět, se proto mohou změnit ve stavební parcely. Představitelé města věří, že v budoucnu se peníze díky změnám ve využití pozemků vrátí. Město vydělá prodejem pozemků, nové využití ale najdou i některé opuštěné objekty. „Nějaký investor to může koupit, vybudovat obchodní centrum. I to přinese městu finanční prostředky,“ přiznává vedoucí Stavebního úřadu v Desné Aleš Nigrin. „Naplníme jednak městskou kasu, naplníme i například ubytovací služby, podaří se nám sem přitáhnut více lidí kvůli větší atraktivitě,“ věří starosta Desné Marek Pieter.

0Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj má v současnosti platný územní plán vypracováno zhruba 66 procent obcí v ČR. Problém chybějící územní dokumentace se tedy týká každé třetí obce. Nejlépe z této statistiky vychází Zlínský kraj, nejvíce obcí bez územního plánu je naopak v Plzeňském kraji, Libereckém kraji a kraji Vysočina. U nejdražších milionových projektů krajský úřad na Vysočině pomáhá zhruba čtvrtinovou částkou, polovinu dává obcím, které za územní plán neutratí více než 350 tisíc, nejmenším obcím s předpokládanou částkou kolem 150 tisíc korun kraj přispívá 75 procenty.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/827/82631.jpg
  • Obec na severu Čech autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/37/3610.jpg