Karlovarští lékaři bojují o mzdy

Karlovy Vary - Omezením provozu na některých odděleních karlovarské nemocnice by mohly skončit spory o novou kolektivní smlouvu. Odboráři nesouhlasí s plošným snížením platů, které plánuje vedení nemocnice pro tento rok. Pokud se lékaři s vedením nedohodnou, hrozí, že přestanou sloužit přesčasy. To by znamenalo výrazné omezení lékařské péče v regionu.  

Už teď na odděleních chybí zdravotníci a další chtějí odejít. Ti, co zůstávají, jsou na hraně svých sil. Ročně musejí odsloužit devět set přesčasových hodin. A v této situaci chce vedení snižovat platy. Pokud nedojde k dohodě, tak lékaři začnou trvat na dodržování Zákoníku práce a vypoví smlouvy o přesčasové práci. „To znamená, že některá oddělení asi budou významně redukovaná, možná i zavřená,“ nastiňuje možnou situaci předseda LOK Petr Igaz. 

Odboráři požadují, aby vedení dodržovalo tabulkové platy doporučené ministerstvem zdravotnictví. Ty jsou ale povinné jen pro státní zaměstnance a nemocnice je akciovou společností kraje. „Lékaři ztratí naději na nějakou úpravu poměrů v téhle nemocnici a budou si hledat práci mimo,“ předpokládá primář interny Nemocnice Karlovy Vary Jaroslav Žák.   

Podle generálního ředitele se snížení týká jen tzv. pohyblivé části platu. „Platový nárůst není kryt výnosy od pojišťoven a v tuto chvíli jsme nuceni postupovat s péčí řádného hospodáře. Ze zákona nemůžeme v podstatě navyšovat mzdy,“ přiznává generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Jiří Fojtík.   

Kraj by odborářům ustoupil. Další peníze ale nemá a tajné rezervy neexistují. Politici věří, že se vedení nemocnice s lékaři dohodne. V opačném případě by i ve všední dny provoz připomínal víkendy. „Všechna nemocniční zařízení by musela přejít do pohotovostního režimu,“ říká náměstek karlovarského hejtmana Václav Larva. 

Řešením napjaté situace se bude zabývat představenstvo nemocnice začátkem příštího týdne.