Nezvyklá petice obyvatel Vimperka

Vimperk - Petici, jaká nemá obdoby, sepsali někteří obyvatelé Vimperka. Žádají v ní policii, aby donutila jednoho jejich souseda podrobit se psychiatrickému vyšetření. Muž podle nich terorizuje své okolí. Lidé mluví o výhrůžkách, drobných krádežích nebo ničení věcí. Přestože už na něj dorazila i na radnici řada oznámení, on stále tvrdí, že je sám obětí.

Zdánlivě klidná ulice. Někteří obyvatelé ale doslova tvrdí, že se bojí vycházet z domů. „Poškozuje nám věci, hází nám odpadky do zahrádky,“ vypočítává signatářka petice Věra Zwettlerová. „Chtěl mě propíchnout vidlemi,“ tvrdí Václav Sova. Další obyvatelka Vimperka ze strachu nechce nic říkat. „Oni bojují o nějaké území a pořád dělají potíže. Já jsem ten napadený,“ hájí se účastník sporu. 

Zatím nevídaně ostré sousedské spory řešil městský úřad. „Vedli jsme osmnáct přestupkových řízení,“ říká starosta Vimperka Pavel Dvořák. Městská policie v této souvislosti zvýšila počet hlídek v inkriminované lokalitě. Signatáři petice rovněž tvrdí, že jde o zoufalý krok. Dopis, adresovaný v první řadě policii, podepsala většina obyvatel ulice. „Hlavním bodem petice je požadavek, aby soud nařídil vyšetření,“ uvádí Václav Sova.   

Posílat petice a žádosti o lékařská vyšetření na policii je podle českých zákonů zbytečné. Přesto se kriminalisté záležitostí budou zabývat. „Nejsme oprávněni vozit žádného člověka na vyšetření a petici jsme proto přijali jako oznámení od občanů Vimperka,“ vysvětluje mluvčí Policie ČR v Prachaticích Štěpánka Valentová.   

Problém je v tom, že psychiatrický posudek si proti vůli člověka může vyžádat jen soud. A jen on nařizuje i případnou léčbu. „Je to nešťastná situace, se kterou si nevíme rady,“ přiznává starosta Dvořák. 

Policie zatím vyslýchá obyvatele. Bližší informace, které se týkají případu nebo totožnosti sousedy obviňovaného muže, zatím sdělovat nechce.

/*json*/{"map":{"lat":49.060238,"lng":13.783706,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.060238,"lng":13.783706,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/