V jeskyních se začínají sčítat netopýři

Moravský kras – V Moravském krasu začalo každoroční sčítání netopýrů, kteří zimují v tamních jeskyních. Zoologové tím monitorují stav a vývoj populace těchto živočichů. Právě Moravský kras je jejich nejvýznamnějším zimovištěm v Česku. Pravidelně jich tam hledají úkryt tisícovky. Výsledky letošního sčítání budou známy do konce března, poté, co odborníci projdou všechna místa.

Netopýři se v zimě obejdou bez potravy

„Vrápenec malý je typický tím, že je zavěšen drápky na stropu do létacích blán, takže vypadá jako taková visící černá hruštička, kdežto ostatní netopýři visí spíše na bocích stěn,“ řekl zoolog z Masarykovy univerzity v Brně Zdeněk Řehák. Obklopeni krápníky, od podzimu do jara, mají tito savci stejnou teplotu jako okolí. To jim umožňuje životní pochody zpomalit natolik, aby se netopýři obešli bez potravy. Právě zima, během které nelétá drobný hmyz, je tak vhodná pro jejich sčítání.

Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních odpočívá zimním spánkem zhruba 1 500 netopýrů. Mezi nimi i jeden ojedinělý druh - vrápenec malý. Přední odborníci na netopýry, provádějící výzkum v těchto jeskyních od šedesátých let, vysvětlují přírodní jev geneticky. Bílému vrápenci chybí pigmentové geny, jedná se tedy o určitou anomálii.

vrápenec malý v Moravském krasu
vrápenec malý v Moravském krasu