Historickému skvostu Strančic hrozí zánik

Strančice – Lidé ze Strančic u Prahy se bojí o nejstarší dům v obci. Vlastní ho developer, který má v úmyslu ho zbourat a postavit místo něj nový bytový komplex. Ministerstvo kultury odmítlo dům vyhlásit kulturní památkou, místní ale o jeho zápis chtějí usilovat dál. Dům s číslem popisným jedna je pro stránčické obyvatele historická chlouba.

Mluvčí ministerstva kultury Viktorie Plívová informovala, že v objektu bylo provedeno mnoho přístaveb, které jeho hodnotu bohužel snížily. Autor urbanistického a stavebně-technického posudku Jan Vinař však říká, že v domě ze 17. století jsou zachovány klenby i krov.

Majitel – developerská firma SAN-JV ze Šumperka – chce dům zbourat a postavit místo něj nové byty. Stavební úřad v Mnichovicích sice už vydal povolení k demolici, to ale teď krajský úřad zamítl. Náměstek pro regionální rozvoj Středočeského kraje Marcel Chládek (ČSSD) prozradil, že stavební úřad postupoval v rozporu se zákonem.

Místní mají strach, že developer stavbu zbourá načerno – požádali proto policii, aby dům hlídala. „Inženýrka Kratochvílová veřejně vyhrožovala, že pokud nedostane povolení k demolici, postará se o chátrání objektu,“ nechala se slyšet předsedkyně Sdružení přátel studánky Strančice Libuše Hrubá. To však obchodní manažerka firmy SAN-JV Milena Kratochvílová považuje za šíření poplašné zprávy.

Stavební úřad teď bude o povolení k demolici rozhodovat znovu. Zároveň má ministerstvo na stole další žádost o vyhlášení domu kulturní památkou. Pokud by firma dům zbourala bez povolení, hrozí jí od stavebního úřadu pokuta do 500 tisíc korun.

/*json*/{"map":{"lat":50.0500847784,"lng":14.585723877,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.948568946378,"lng":14.670867919922,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/