Pražští hasiči cvičili záchranu člověka uvízlého v ledu

Praha – Hasiči z Prahy se učili, jak zachránit v ledu uvízlého člověka jen s vybavením, které mají na hasičském autě běžně k dispozici – tedy pomocí plastového kanistru, žebříku nebo obyčejné hadice. U Lahovického mostu na soutoku Vltavy a Berounky si zkoušeli, jak improvizovaně dostat z vody člověka, aniž by ohrozili sami sebe.

Vedoucí cvičení Marek Schober říká, že cílem je procvičit všechny pražské jednotky. Pokud je zachraňovaný člověk při vědomí a blízko břehu, postupují hasiči podle letitých pravidel pomoci tonoucímu. Pokud je dál nebo nekomunikuje, musí se na led vydat jeden z posádky zásahového auta.

Hasiči cvičili ve speciálních oblecích. Při ostrém zásahu je ale vše podřízeno rychlosti a do vody se musí v tom, co mají právě na sobě. „Když budete zasahovat v klasickém oděvu, hrozí teplotní šok a rychle vám pak docházejí síly,“ uvedl velitel hasičského družstva HZS Praha Václav Volner.

Hasiči improvizovaně zasahovali už v několika případech, v komplikovaných situacích musí pomoci vodní záchranáři nebo potápěči. Asi největším problémem je dojet na místo včas. Zákon na to hasičům dává dvacet minut, v Praze se to běžně daří za pět až osm minut, ale i to může být pozdě.