Stát pomůže Kongresovému centru Praha s milionovými dluhy

Praha - Stát chce pomoci Kongresovému centru Praha (KCP), které má v dubnu splatit část svého téměř dvoumiliardového dluhu. S odvoláním na mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba o tom dnes informovala Mf Dnes. Celkový dluh stát hradit odmítá, podle mluvčího nemá ani v úmyslu KCP vlastnit. Centrum dluh nashromáždilo kvůli rekonstrukci před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Hlavní město si poté slibovalo pomoc i od státu, který by společnost oddlužil. Stát ale loni na podzim požadavek magistrátu odmítl.

„V případě, že kongresové centrum nebude mít prostředky na dubnovou splátku, ministerstvo splní úlohu ručitele a splátku zaplatí,“ řekl Jakob. Poté podle něj ministerstvo začne splátku od dlužníka vymáhat.

Centrum dluží přes 1,8 miliardy korun a v dubnu má splatit 90 milionů. Na splátku ale nemá dostatek finančních prostředků a peníze na ni nenašel ani jeho stoprocentní vlastník, hlavní město Praha. Už před časem se proto spekulovalo, že centrum míří k úpadku a jeho majetek si rozeberou věřitelé.

Do portfolia KCP patří také hotel Holiday Inn, Byznys centrum a pozemky. Hodnotu těchto nemovitostí odhadla poradenská firma Deloitte na miliardu až 1,1 miliardy korun.


Bývalý Palác kultury byl otevřen v roce 1981 jako jedna z největších staveb svého druhu v Evropě. Po rozsáhlé rekonstrukci v letech 1998 až 2000 se hlavní atrakcí budovy stal Kongresový sál, který údajně patří mezi 13 nejlepších koncertních sálů světa a je svými akustickými parametry srovnatelný se slavnou londýnskou Royal Albert Hall.

Kongresový sál v Kongresovém centru
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24