Policisté na Litoměřicku se vydali vstříc svým rajonům

Litoměřice – Obyvatelé Litoměřic a čtyřiačtyřiceti okolních obcí najdou v nejbližších dnech ve svých poštovních schránkách fotografii policisty nebo policistky, kteří mají na starosti jejich rajon. Kartička bude kromě podobenky obsahovat také příslušné kontakty, kam se lidé mohou obrátit v případě nastalé potřeby se žádostí o pomoc. Vedení policie tak chce, aby si lidé v dané lokalitě na svého pochůzkáře zvykli a se svými problémy se na něj s důvěrou obraceli. Strážci klidu nebudou v budoucnu pouze odhalovat trestnou činnost, ale přinášet také dostatečně účinná opatření, která by negativním jevům předcházela.

Poznejte svého policistu – to není název nějaké hry. Tak pojmenovala litoměřická policie novou kampaň a myslí to zcela vážně. Nechala vytisknout nejen fotografie mužů a žen zákona, ale i jejich jména, telefonické a e-mailové spojení na ně a na nejbližší služebnu. „Na kartičkách je v daném okrsku přímo napsáno, jaké se zde vyskytují ulice a v jakých ulicích mohou občané tohoto policistu nalézt nebo vidět,“ prohlásila mluvčí PČR Litoměřice Alena Romová.

Deset tisíc takových kartiček najdou obyvatelé Litoměřic a okolí v nejbližších dnech ve svých poštovních schránkách. Dalších 22 tisíc roznesou sami policisté po organizacích a chatových oblastech. Policie chce, aby se obyvatelé mohli v případě potřeby obrátit na někoho, koho znají a komu věří. A zároveň aby také policista věděl, kdo v jeho rajonu žije. Takový je případ policisty Bohuslava Plachého, který pořádek a bezpečí hlídá už několik let například v obci Žalhostice. „Mohlo trvat tak tři nebo čtyři roky, než mne tak nějak začali brát,“ uvedl Bohuslav Plachý. Starostka Žalhostic Alena Vacková (nez.) potvrdila: „Tady víme, komu zavolat ve dne i v noci. Vždy přijede a zasáhne, i když má dovolenou.“ Vedoucí Obvodního oddělení PČR Litoměřice Rudolf Friedrich vysvětlil: „Aby se stal první kontaktní osobou v případě potřeby pomoci nebo rady.“

Od projektu za zhruba 20 tisíc korun litoměřičtí strážci pořádku očekávají také snížení kriminality. Spolupracují na něm i s městem a městskou policií, ta fotografie strážníků uveřejnila v městských novinách a na internetu. „Je to běh na dlouhou trať, nebude to lusknutím prstů,“ podotkl velitel Městské policie Litoměřice Ivan Králik.

O podobném zviditelnění strážců zákona uvažují i v jiných městech a obcích České republiky a podporuje ho i vedení pořádkové policie.

/*json*/{"map":{"lat":50.533859,"lng":14.131223,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.533859,"lng":14.131223,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Hlídka městské policie v Hradci Králové
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24