Karlova univerzita zřejmě získá bývalé squatty Milada a Miluška

Praha – Vila Milada, kterou museli v létě nedobrovolně a po zásahu policie opustit squatteři, bude mít nového majitele. Ministerstvo školství ji zdarma nabízí Univerzitě Karlově, která má v její blízkosti studentské koleje. Druhou variantou byl klub turistů, ministryně Miroslava Kopicová však nakonec zvolila tu první. Univerzita o vilu s pozemky stojí, navíc má získat i vilu Miluška, což je také bývalý squatt.

Miroslava Kopicová říká, že lokalita, ve které vila stojí, se k univerzitě hodí. Zchátralou vilu, která byla už jednou vymazána z katastru nemovitostí a určena ke zbourání, obývali squatteři přes deset let. Loni v létě je policie donutila Miladu po tahanicích opustit. Od té doby je prázdná. Rekonstrukce by stála miliony korun, i přesto o ni Univerzita Karlova stojí.

„Fakulty mají nedostatek výukových prostor, mělo by tedy jít o prostory, které přímo souvisí s výukou,“ informoval mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. Vila a pozemky by měly připadnout dvěma fakultám – humanitních studií a matematicko-fyzikální. Její děkan Zdeněk Němeček by ale viděl využití vily například jako ubytovnu pro zahraniční doktorandy.

Univerzita ale zatím neví, jestli nebude výhodnější Miladu zbourat a na pozemku postavit úplně novou budovu. Kdy a zda vůbec rekonstrukce vily Milada začne, tak zatím není jasné. Univerzita předpokládá, že ji převezme zhruba za půl roku. Ministerstvo nabídne oba domy univerzitě do konce února, převod ještě musí schválit ministerstvo financí a také akademický senát a správní rada univerzity.