O Klínovec usilují desítky kupců

Boží Dar – S nabídkou koupě hotelu na vrcholu Klínovce se na radnici v Božím Daru obrátily hned desítky zájemců. Vesnice přitom nevyužívaný objekt před pěti lety koupila proto, že soukromí majitelé do něj nechtěli investovat. Hotel s vyhlídkovou věží na nejvyšší hoře Krušných hor je památkově chráněný a radnice předpokládala, že rekonstrukci najednou či po částech pořídí ze státních nebo evropských peněz. Jenže dosud neuspěla.

„Několikrát jsme nezískali dotaci zejména na infrastrukturu, ke konci února se bude rozhodovat o možnosti získání dotace na rekonstrukci věže na Klínovci, na přístupovou komunikaci, na přístupovou cestu a na inženýrské sítě,“ řekl pro ČT starosta Božího Daru Jan Horník (ED – SNK). V roce 2005 koupila radnice hotel s věží od posledního majitele už opuštěný. Dala za něj čtrnáct milionů korun. Nechala zpracovat projekt na obnovu včetně nové příjezdové cesty, kanalizace a přívodu plynu.

Roman Procházka, Národní památkový ústav:

„Pro záchranu té památky je důležité mít peníze. Její stav je už tak kritický, že je téměř minuta po dvanácté.“

Starosta také řekl, že ho oslovily desítky zájemců o koupi, mimo jiné třeba i hotelový řetězec z Německa. Nabídky ale zatím odmítá. Nedávno odešel s nepořízenou i známý regionální podnikatel Aleš Kastl. Ten by rád získal objekt s úmyslem zachovat stávající ráz Klínovce. „Aby tu byl hotel, ubytovna, restaurace a zahájili bychom provoz tak do jednoho roku,“ říká podnikatel.

„Klínovec je klíč k cestovnímu ruchu v Krušných horách a my jsme se domnívali, že by měl zůstat ve veřejných rukách,“ míní ale starosta Horník. Předpokládá se, že rekonstrukce hotelu a věže spolkne asi 200 milionů korun, dalších 50 milionů padne na inženýrské sítě.

Klínovec
Klínovec