Jihočeská policie odebírá vzorky DNA stovkám mužů, hledá vraha

České Budějovice - Jihočeská policie provádí kvůli vyšetřování vraždy nejrozsáhlejší odběry DNA ve své historii. Stále se jí totiž nedaří vypátrat vraha Soni Illeové, která zmizela před dvěma lety z vánočního večírku. Policisté později našli její tělo v chatové oblasti na břehu řeky Nežárky, na místě zajistili také vrahovu DNA. Proto teď kriminalisté odebírají vzorky všem lidem, kteří se po okolí pohybovali.

Kriminalisté už odebrali vzorky desítkám mužů z Jindřichohradecka a Táborska. Odhadují, že nakonec jich budou stovky. Podle mluvčí jihočeské policie Jany Hlavínové jde hlavně o rybáře, chataře, myslivce, cyklisty nebo turisty.

Nasbírané vzorky pak putují do laboratoře, kde je tým genetiků porovnává s mužským profilem DNA nalezeným na místě činu. Laboratoř využívá speciální zařízení, které vyhodnocování DNA urychluje, za týden je tak schopná zpracovat asi 200 až 250 vzorků.

Podobný postup zvolili kriminalisté, když pátrali po vrahovi dívky u Kmetiněvsi. K činu se po devíti měsících přiznal tehdy třináctiletý spolužák zavražděné, kterého usvědčily právě výsledky testů DNA. Rodina zavražděné ženy proto doufá, že se po více než roce také dozví jméno vraha, bratr Soni Illeové dokonce na jeho dopadení vypsal odměnu 100 tisíc korun.

Vybavení laboratoře
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24