Výroční ceny Mosty 2009 znovu ocenily pomoc handicapovaným

Plzeň - V Plzni se dnes rozdávaly výroční ceny Mosty 2009. Ocenění letos už po sedmé udělovala národní rada osob se zdravotním postižením lidem a institucím, které významným způsobem přispívají ke zlepšení života handicapovaných. Ocenění se dočkala například českokrumlovská radnice nebo Poštovní spořitelna. Mezi nominovanými byla i Česká televize.

O cenu Mosty 2009 usilovalo 91 projektů, což bylo vůbec nejvíce v historii. Do finále postoupilo 20 z nich. „Ceny se letos udílejí ve čtyřech kategoriích,“ připomíná mluvčí Národní rady zdravotně postižených ČR Patrik Nacher. „Ty ceny ukazují, že lidé, kteří dovedou pomoci, mezi námi jsou. A to je dobře,“ dodává patronka projektu Mosty Livia Klausová.

Zvláštní cenu udělila národní rada osob se zdravotním postižením in memoriam Naděždě Rubnerové. Loni při povodních pomohla zachránit vozíčkářku, sama ale v proudu řeky utonula. „Ta cena pro mě znamená hodně už kvůli manželce, že se jí dostalo takového ocenění,“ říká s pohnutím manžel oceněné in memoriam Radek Rubner.

Osobností hnutí osob se zdravotním postižením se stal Engelbert Mildner za celoživotní iniciativu v oblasti péče o mentálně postižené. Jako instituci veřejné správy porota ocenila českokrumlovskou radnici za uvedení euroklíčů do praxe, mezi nestátními subjekty bodovala Poštovní spořitelna. „Spolupráce Poštovní spořitelny s chráněnou dílnou Ergotep na Vysočině je důkazem toho, že i handicapovaný člověk může být bance nápomocen a ta spolupráce může být prospěšná oboustranně,“ uvádí ombudsman Poštovní spořitelny Martin Kovář.

Vůbec poprvé v historii Mostů byla mezi nominovanými média. Porota ocenila Českou televizi za pozitivní a objektivní medializaci podmínek života handicapovaných. Hlavní cena Mosty je z dílny akademické sochařky Jitky Wernerové a představuje spojení dvou rukou, které vytvářejí most.