Ve Štěkni vodní elektrárnu nechtějí

Štěkeň – Obyvatelé Štěkně na Strakonicku si za žádnou cenu nepřejí, aby v obci stála vodní elektrárna. Investor, kterému už patří příslušné pozemky, přitom nabízí radnici elektřinu nebo podíl na zisku. Podle místních by ale projekt ohrozil vodáckou turistiku na Otavě a narušil rozsáhlou rekreační zónu.

Investor Petr Vavřík potvrdil, že obci učinil nabídku podílet se na zisku nebo se nechat zásobit elektřinou. Místostarosta Štěkně Jaroslav Kovanda říká, že v obci nyní panuje velký rozruch. Představitelé obce stojí za občany. Proti projektu však nic zásadního nenamítají správci řeky.

Problém je v tom, že některé restaurace nebo tábořiště ve Štěkni jsou závislé na vodácích. Elektrárna by část vody z Otavy odvedla do zvlášť vybudovaného kanálu ústícího dál po proudu. „Obavy jsou zbytečné, protože voda na výrobu elektřiny se v elektrárně nespotřebuje. Pod jezem se vrací zpět do řečiště,“ nechal se slyšet Petr Vavřík.

Projekt zatím posuzuje strakonický stavební úřad. Investor chce začít stavět ve chvíli, kdy bude mít v ruce jeho souhlas. V jižních Čechách funguje asi 200 malých vodních elektráren. Jako obnovitelné zdroje elektřiny je podporuje stát podobně jako třeba větrníky či solární panely.

/*json*/{"map":{"lat":49.2812443063,"lng":13.9574432373,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.267132466732,"lng":14.006881713867,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/