Hradec Králové v tendru chyboval, pokutu ale nedostane

Brno - Hradec Králové loni chyboval ve veřejné zakázce za 100 milionů korun na zajištění provozu, údržby a rozvoje veřejného osvětlení ve městě. Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚOHS) loni v červenci zadání tendru kvůli porušení zákona zrušil. Proti tomu se ale vítězný uchazeč, společnost AŽD Praha, odvolal k předsedovi úřadu Petru Rafajovi, který firmě nevyhověl a odvolání na začátku února zamítl.

Pokutu  úřad za porušení zákona neudělil, město musí pouze zaplatit 30 tisíc korun za náklady řízení. „Neshledal jsem důvody, pro které by bylo nutno napadené (prvostupňové) rozhodnutí změnit nebo zrušit,“ uvedl Rafaj. Úřad podle prvostupňového rozhodnutí zrušil zadání zakázky, neboť město se dopustilo chyb ve stanovení dílčích hodnotících kritérií a nepopsalo způsob hodnocení nabídek ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek. Požadovalo také po uchazečích doplnění nabídek nad rámec požadavků stanovených v oznámení o zakázce.

Tendr původně vyhrála firma AŽD Praha, smlouvu ale do rozhodnutí antimonopolních úředníků město s firmou nepodepsalo. K ÚOHS se nejprve odvolala firma Eltodo, kterou hradečtí radní ze soutěže vyřadili, protože překročila termín podání dalších dokumentů k nabídce. Společnost svou stížnost později stáhla, úřad však soutěž začal prošetřovat sám.