Pravěkou vesnici ve Všestarech doplní muzeum

Všestary – Muzeum pravěku chce postavit ve Všestarech na Královéhradecku skupina mladých archeologů z tamní univerzity. Pomoct mají krajský úřad a Evropské unie. Pravěká vesnice už ve Všestarech stojí, doplnit by ji měly objekty muzea téměř za 50 milionů korun. Podobný archeopark v Česku zatím není.

O pět tisíc let se vrací zpět do minulosti návštěvník pravěké vesnice ve Všestarech. K hliněným domům přibude osm dalších objektů včetně muzea pravěku. Nadšenci z hradecké univerzity svůj ojedinělý projekt dotáhli až ke stavebnímu povolení.

Archeolog a iniciátor projektu Radomír Tichý informoval, že exponáty budou repliky, tedy žádné rozlámané kusy originálů, ale ve své původní podobě. Rektor Josef Hynek říká, že projekt je realizován v rámci experimentální archeologie, kterou Univerzita Hradec Králové nabízí.

Přes léto archeologové občas otevřou brány pravěké vesnice veřejnosti. Přijdou i tři tisíce žáků ze škol. Nové muzeum bude otevřené celoročně. Povede k němu cyklotrasa z Hradce. Radomír Tichý upřesnil, že expozice nabídne svět pravěkého člověka v prostorách, jako jsou například jeskyně, těžební areály či pohřební komory. Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD) je přesvědčen, že archeopark přitáhne mnoho návštěvníků.

Hradečtí studenti způsobili rozruch ve vědeckém světě dvěma plavbami na dlabaných člunech. Propluli Egejským mořem a západním Středomořím. Také čluny budou mít v novém archeoparku své místo. S dostavbou muzejní části archeoparku chtějí archeologové začít letos v říjnu.

 ##GMAP:3545:Muzeum##

Pravěké obydlí
Pravěké obydlí
Více fotek
  • Pravěké obydlí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1426/142539.jpg
  • Plavba na dlabaných člunech autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1426/142538.jpg