Jihočeské divadlo sáhlo po Zelenkově kontroverzním dramatu Očištění

České Budějovice - Jen zcela výjimečně má nová hra jednoho z nejznámějších českých dramatiků českou premiéru jinde než v Praze nebo Brně. Jihočeskému divadlu se to ale povedlo. Dnes večer je tam premiéra hry Očištění Petra Zelenky, autora Knoflíkářů nebo Samotářů. Divadlo ji s nadsázkou charakterizuje jako černou komedii o pedofilii, zločinu a trestu.

Muž znásilní malého chlapce, když se rozhodne přiznat, udělá to v televizní show. Místo trestu následuje úspěšná kariéra. „Odpichuje se to od tématu domácího násilí, respektive násilí na dětech, od mediální manipulace. Hlavním tématem hry je obecný rozpad morálky,“ popisuje drama režisér Martin Glaser. Podle autora scénáře a i režiséra přitom rozhodně nejde o psychologické drama. Spíš o charakteristiku doby, ve které neplatí dobro a zlo a do které prorůstá mediální realita.

Petr Zelenka napsal Očištění původně pro polské publikum, v Česku po hře jednoho z nejpopulárnějších dramatiků jako první sáhlo Jihočeské divadlo. „Akčnější byly Budějovice, Praha už je hodně konzervativní,“ říká Zelenka.