Drobní opeřenci v Krkonoších nosí kroužky

Krkonoše – Pracovníci Krkonošského národního parku (KRNAP) společně s ornitology začali zimní kroužkování drobných ptáků. Odborníci zjišťují změny v počtu ptačích populací, v krkonošských lesích se totiž v posledních letech drobnému ptactvu daří. Kroužkování přihlížela řada zájemců. Součástí akce bylo i poučení, jak se k opeřencům zachovat v neobvyklých situacích, čím je možné je krmit a jak případně vyrobit krmítko nebo budku tak, aby to ptákům pomohlo současnou tuhou zimu přežít.

V našich nejvyšších horách jsou desítky různých druhů ptáků. Jako každou zimu i letos ornitologové zjišťují velikost populací a také případné změny v počtu jednotlivých druhů. „Evidujeme kolik a jaké druhy ptáků jsme chytli,“ prohlásil mluvčí KRNAP Radek Drahný a krkonošský ornitolog Jakub Šimurda doplnil: „Obecně spíše ubývá druhů zemědělské krajiny a naopak přibývá lesních druhů.“

KRNAP a ornitologové pozvali na zimní kroužkování i obyvatele Vrchlabí, jen málokdo už totiž rozezná jednotlivé druhy ptáků. „Dnes děti k přírodě nemají až tak úplně blízký vztah, nicméně tyto akce tomu zkoušejí trochu napomoci,“ dodal Radek Drahný. Zároveň ornitologové ukázali lidem, jak vyrobit ptačí budku a také čím drobné ptáky krmit. „Do krmítka by neměly přijít žádné zbytky z kuchyně, kořeněná jídla nebo bobtnající druhy potravin,“ vysvětlil ornitolog Šimurda.

Do krmítek by měli lidé naopak sypat slunečnicová semínka nebo třeba vlašské ořechy.

Ptáci u krmítka
Ptáci u krmítka