Policie si posvítila na alkohol v krvi lyžařů

Kozí Pláně (Českobudějovicko) - Policie v jižních Čechách se po rakouském a italském vzoru odhodlala ke kroku, který má zvýšit bezpečnost v zimních střediscích. V zákonech přímo oporu nemá, vlekaři však mohou opilé lidi okamžitě vykázat ze svahu. Lyžaře na sjezdovkách muži v uniformách, kteří prováděli dechové zkoušky, překvapili. Zatímco dospělé kontrolovala policie, děti v rámci prevence dostávaly dárky, včetně lyžařských přileb, které financoval kraj a jeden ze sponzorů.

Na svazích, kde se vše odehrávalo, jednoznačně převažují děti. Právě v jižních Čechách už proběhl i první soud s lyžařem, který zranil sedmiletou holčičku.

I kdyby měl kontrolovaný lyžař v krvi alkohol, nejde o nic protizákonného. Policisté to mohou pouze oznámit provozovateli areálu. „Ten už potom rozhodne, jestli toho lyžaře ze sjezdovky nevykáže,“ doplnila policejní mluvčí v jižních Čechách Jana Hlavínová.

Vlekaři nakonec kvůli alkoholu nikomu lyžovat nezakazovali. Opravdu opilého člověka policie na svahu nenašla. Jedno pivo nebo grog provozovatelé podle svých slov tolerují.

Policie pravidelně kontroluje alkohol na sjezdovkách zatím jen v Itálii a některých rakouských oblastech. I zde jde o bezpečnost. Sjezdovky bývají podle instruktorů přeplněné, lyže jsou navíc rychlejší než v minulosti. Statistiky, za kolik úrazů může alkohol, ale neexistují. „Když je hladina vyšší, tak se člověk potom stává nebezpečný pro ostatní lyžaře,“ uvedl instruktor Karel Světlý.

Policistka na sjezdovce obdorovává děti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24