Šumavským komárům a klíšťatům mráz příliš nevadí

České Budějovice/Šumava – I přes relativně dlouhou a tuhou zimu čeká letos Českou republiku velmi pravděpodobně další kůrovcová a v některých oblastech také komáří kalamita. Sníh ani mráz podle vědců obtížnému hmyzu totiž nijak vážně neublíží. Pouze začne být aktivní o něco později, a navíc podle meteorologů poslední měsíce nejsou zase tak výjimečné. Komáří kalamitu lze přesně změřit, je možné o ní hovořit tehdy, pokud hmyz útočí víckrát než desetkrát za minutu.

Dlouhá a tuhá zima ničí škůdce, praví lidová pranostika, která dává naději třeba obyvatelům Třeboňska nebo Břeclavska, kde přemnožení komáři  nakladli loni obrovské množství vajíček. „Máme připraveno 600 tisíc korun na hubení komárů. Uvidíme, jak dopadne zima, jestli s nimi mráz zacvičí,“ uvedl starosta Třeboně Jan Váňa (ODS). Jenže podle vědců to takhle snadné nebude: hmyzu totiž nevadí ani dlouhotrvající mráz. „Těšit se, že bude méně komárů, respektive klíšťat, rozhodně nemůžeme,“ varuje děkan Přírodovědecké fakulty JČU Libor Grubhofer.

Jednoduše řečeno: kalamita nastane, podle odborníků možná pouze o něco později. Tedy pokud neproběhnou ochranné postřiky. Podobně jako s komáry a klíšťaty je to i s postrachem Šumavy kůrovcem, tady však časový posun může lidem pomoci. „Čím déle bude sněhová pokrývka tady u nás na Šumavě, tím více budeme mít času se na sezonu připravit,“ potvrdil Petr Kahuda ze Správy Národního parku Šumava.

Počasí navíc, zvlášť z pohledu hmyzu, až tak extrémní není. Sněhu je hodně i ve velkých městech, teploty se drží déle než týden stále pod bodem mrazu a zprávy jsou plné kalamit a dopravních problémů. Podle meteorologů je to ale konečně běžná správná zima. „My jsme podobným zimám jen odvykli, ta letošní je ještě v rámci normálu,“ poukázala Miloslava Starostová z ČHMÚ České Budějovice.

Podle ne zcela spolehlivých dlouhodobých předpovědí se výrazněji oteplí počátkem března, a pokud nenastane extrémní teplotní výkyv, sníh na horách vydrží nejméně do Velikonoc.

Postřik proti komárům
Postřik proti komárům