Lidé z okolí Vodochod si nepřejí rozšíření místního letiště

Mělnicko – Už ve dvou obcích na Mělnicku znají výsledky referenda, ve kterém se mohli obyvatelé vyjádřit k plánovanému rozšíření letiště ve Vodochodech. Investiční společnost Penta by toto původně podnikové letiště chtěla do dvou let přebudovat na mezinárodní. Ročně by mohlo vypravit až 17 tisíc letadel a odbavit 3 a půl milionu cestujících. Referenda proběhla ve Zlončicích a Chvatěrubech. V obou městech je proti rozšíření letiště přes 95 procent obyvatel.

Ačkoliv vedení vodochodského letiště argumentuje tím, že okolní obce jsou na letecký provoz zvyklé už od 50. let, dotčení starostové se s novým záměrem smířit nechtějí. Bojí se hlavně zhoršení životního prostředí a neúnosného hluku. Starosta Panenských Břežan Libor Holík je přesvědčen, že realizace by měla silné dopady na zdraví obyvatel regionu.

Ředitel letiště Martin Kačur ale tvrdí, že nízkonákladové společnosti, pro něž má nový aeroport hlavně sloužit, využívají nejmodernější a tedy i nejtišší stroje. „Ustoupili jsme od nočního provozu a příletové a odletové tratě byly upraveny tak, aby co nejméně zasahovaly do obydlených oblastí v okolí,“ říká. Navíc by se mohlo vytvořit až tři tisíce nových pracovních míst.

Starostové upozorňují také na bezpečností rizika. Letiště je totiž v blízkosti několika chemických závodů. Starosta Chvatěrub František Derfl dodal, že případná havárie by měla nedozírné důsledky. Martin Kačur namítá, že vzdálenost přilétávajících a odlétávajících letadel od chemických provozů je minimálně jeden kilometr.

Sdružení, které bojuje proti letišti, už požádalo o pomoc také poslance – nyní žádá o vznik vyšetřovací parlamentní komise, která by na projekt dohlížela. Podle ředitele letiště by měl být během několika měsíců zhotoven posudek vlivu na životní prostředí. Vedení letiště také chystá průzkum veřejného mínění.