V Krkonoších mají děti k jelenům blízko

Horní Maršov (Trutnovsko) – Krkonošský národní park připravil pro školy program zaměřený na největšího savce Krkonoš jelena evropského. Do jedné ze speciálně upravených malých obor jezdí zvířata pozorovat jak studenti středních škol, tak i předškoláci a pochopitelně je pro ně připravená i výuka. Zooprogram zahrnuje teoretické poučení v přezimovací obůrce přímo ve speciálně upravené chatičce a potom mohou sledovat zvěř v přirozeném prostředí na vzdálenost několika málo metrů.

Zatímco děti z mateřské školy ve vyhřáté místnosti loveckého srubu poslouchají povídání o životě jelenů, venku lesník Jiří Tureček ze Správy KRNAPu chystá pro zvířata krmení: „V tomhle počasí, kdy je stálý mráz, potřebuje zvěř žrát intenzivně. Ještě se nám nestalo, aby jeleni nepřišli.“ Stádo opravdu během chvilky skutečně přichází a od dětí, ukrytých v pozorovatelně srubu, je dělí jenom deset metrů.

Správa národního parku pro výukový program vyčlenila a speciálně upravila lovecký srub nedaleko Horního Maršova na Trutnovsku. „Když se podíváme tady na tu lebku, je vidět, že má zuby nahoře úplně stejné, hodně špičaté, ale vpředu nemá nic. U lidí jsou to horní zuby, ale jelen tam žádné nemá,“ vysvětluje Michal Skalka ze Správy KRNAPu. Obora se pro děti otvírá jednou týdně. „Smyslem tohoto programu, který se jmenuje 'Jelen evropský, seznamte se…', je představit zvířata v přirozeném prostředí,“ dodal Michal Skalka.

Program pro školy, spojený s pozorováním jelenů, potrvá do poloviny března.

/*json*/{"map":{"lat":50.660763,"lng":15.818925,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.660763,"lng":15.818925,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Krkonošský národní park připravil pro školy program zaměřený na největšího savce Krkonoš jelena evropského.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24