První úspěch obyvatel Hradce Králové, první porážka Atolu

Hradec Králové – Obyvatelé Hradce Králové zaznamenali první úspěšný soudní spor se společností Atol, která ve městě provozuje rozporuplný parkovací systém. Ta Janu Dürrerovi loni v červenci, když pracovně pobýval na Moravě, odtáhla kvůli úklidu ulice automobil a žádala, aby odtah a stání svého vozu zaplatil – v opačném případě mu auto odmítala vydat. Podle soudu však Atol neměl právo žádat po žalobci platbu. Nyní mu musí vůz (po víc jak půl roce) okamžitě vydat a zaplatit soudní výlohy. Rozsudek ještě není pravomocný.

„Pan Dürrer prokázal, že mu bránily vážné důvody v tom, aby odstranil vozidlo,“ informoval Dürrerův advokát Lukáš Smutný. S tím ale Atol nesouhlasí. Namítá, že auto odtáhnul po právu, protože překáželo úklidu, a uvažuje o odvolání ke krajskému soudu. Jak totiž uvedla právní zástupkyně firmy Atol Květoslava Mezerová, Dürrer předem věděl, že ve městě nebude, a vozidlo přesto nechal na veřejné komunikaci.

Společnost Atol auto odstavilo na záchytné parkoviště na hradeckém letišti. Za odtažení a parkování Dürrerovi naúčtovala téměř dvacet tisíc korun a k vydání vozu žádala okamžitou platbu. Podle soudu ale zadržovací právo takto používat nemůže, protože nemá vůči majiteli splatnou pohledávku a protože hodnota zadrženého vozu mnohonásobně převyšuje dlužný poplatek za odtah. Pan Dürrer nyní bude po Atolu žádat náhradu škody, protože odtažený vůz nemohl sedm měsíců užívat k podnikání.

Firma Atol provozuje parkování na základě třicetileté koncesní smlouvy s radnicí od ledna 2007. Řada kroků Atolu v minulosti vyvolala rozporuplné reakce. S nesouhlasem lidí se setkaly například ceny na historickém Velkém náměstí, kde vzrostly až na 100 korun za hodinu. Problémy provázely vydávání parkovacích karet. Atol také výrazně rozšířil zpoplatněná parkovací místam, parkovné např. nezákonně vybíral před zimním stadionem – prostor totiž patří státu a Atol s ním neuzavřel žádnou smlouvu.

Odtahová služba
Odtahová služba