Množství vody ve sněhu budí obavy ze záplav

Karlovy Vary - Nebývalé množství sněhu i v nižších polohách, oteplení a déšť vyvolávají obavy, zda případný příval vody koryta největších českých řek zvládnou. Například řeka Ohře pramení v Německu a u Lovosic se vlévá do Labe. S vodou z řeky Vltavy do něj přivádí největší příděl vody.

„Momentální stav sněhové pokrývky je 51 centimetrů, a když se podíváme do minulého roku, byla pokrývka o 23 cm vyšší. V současnosti je v jednom metru čtverečním 120 litrů…, je to méně než loni,“ řekl ČT krušnohorský meteorolog Rudolf Kovařík. Lidé mají podle něj letos velké oči kvůli obdobnému množství sněhu v nižších a středních polohách jako v horských oblastech.

V okolí Božího Daru, ve výšce kolem tisíce metrů nad mořem, leží od 50 do 95 centimetrů sněhu. O 400 metrů níž položené Mariánské Lázně a Slavkovský les se potýkají se 60 až 105 centimetry. Sníh je v celé spádové oblasti Ohře. „V tomto území se nachází přibližně 320 milionů metrů krychlových vody,“ říká Jan Svejkovský z Povodí Ohře. Vodohospodáři ale uklidňují, že před jarem upustili všech dvacet přehrad na Ohři tak, aby jim dovolily regulovat vodu ze sněhu i v případě rychlého tání.